Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan faiz kararını değerlendirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, TCMB'nin faiz kararı hakkında değerlendirmelerde bulundu ve ekonomiye ilişkin açıklamalar yaptı.
21 Kasım 2020 Cumartesi

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, geçtiğimiz günlerde TCMB'nin yapmış olduğu faiz artırımı kararının ardından bir açıklama yayımladı. Yaptığı açıklamada aracılık maliyetlerinin düşürülmesi ve enflasyonun indirilmesi gibi konulara değinirken, aynı zamanda kredi ve mevduatların serbest piyasada oluşması gerektiğini de dile getirdi.

Merkez Bankası'nın 19 Kasım'da para politikası konusunda ciddi bir sıkılaştırma uyguladığını dile getiren Elvan, şefaflığın ve öngörülebilirliğin arttırılmasıyla birlikte sadece bir para politikası izleyeceğini ilan ettiğini belirtti. Para aktarım mekanizmasının sağlıklı çalışabilmesi adına fiyat istikrarının büyük önem taşıdığını belirten Elvan, bu nedenle de kredi ve mevduat piyasalarının rekabetçi bir yapı beninmseyerek işlemesi, böylelikle de aracılık maliyetlerinin gözeltilmesinin önemli bir konu olduğunu söyledi. Maliye ve para politikalarının ortak bir şekilde yürütülmesi gerektiğini belirten Elvan, finansal sektör politikaları ile kanu finansmanına yönelik politikaların makroekonomik istikrarı sürekli destekleyeceklerini, fiyat istikrarını da sürekli olarak korumaya çalışacaklarını dile getirdi.

Enflasyonun düşürülmesi ve istenen seviyelere çekilebilmesi adına fiyat istikrarının büyük önem taşıdığını dile getiren Elvan, fiyat istikrarı için de kamunun mali disiplin ile desteklenmesi ve kamu ücret fiyatlamalarının da bu çerçevede yapılması gerektiğini belirtti. Bu amaç doğrultusunda hareket edebilmek adına sürekli olarak kamu kurum ve kuruluşlarıyla iletişim halinde olacaklarını belirten Elvan, para politikaları ile mali politikaların uyuşmasının kritik bir öneme sahip olduğunu ifade etti.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler