Haziran ayı ekonomik güven endeksi yükseldi

TUİK (Türkiye İstatistik Kurumu), ekonomik güven endeksine ilişkin verileri açıkladı. Ekonomik güven endeksi Haziran ayında ,1 oranında arttı ve 73,5 değerine yükseldi.
29 Haziran 2020 Pazartesi

TUİK (Türkiye İstatistik Kurumu), Haziran ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verilerini duyurdu. Verilere göre Mayıs ayında 61,7 olan ekonomik güven endeksi, Haziran ayında normalleşme sürecinin de etkisiyle birlikte ,1 oranında artış gösterdi. Söz konusu artışla birlikte 73,5 değerine yükselene ekonomik güven endeksi, birçok sektördeki güven endeksinin artışı sonucunda böyle bir ivme yakaladı. Tüketici, hizmet, reel kesim, inşaat, ve perakende ticaret gibi sektörlerde meydana gelen güven endeksindeki artış, ekonomik güven endeksine de yansımış oldu.

Tüketici güven endeksinde de artış söz konusuydu. Mayıs ayına göre, Haziran ayında %5,2 oranında artış gösteren tüketici güven endeksi, beklenen biraz altında kalsa da yine de yeterli olarak kabul edildi. Reel kesim güven endeksi de geçtiğimiz aya göre değişim gösterdi. Reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre %22 oranında artış gösterdi ve bu artışla birlikte 89,8 değerine çıktı. Hizmet sektörü güven endeksinin ise %8,5 oranında yükseldiği, bu yükselişle birlikte 86,4 değerine çıktığı görüldü. İnşaat sektörü güven endeksinde de %33,1 oranında arttı ve 78 değerini aldı.

Ekonomik güven endeksi 100 olursa normal, 100'den yukarı olursa iyi ve 100'den küçük olursa da durumun kötü olduğu anlaşılabilir. 100'e yaklaşması ülke ekonomisi açısınndan iyi bir anlam ifade eder.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler