Haziran ayı sektörel güven endeksi yükselişte

Haziran ayında hem ülkemizde hem de dünya genelinde devam eden normalleşme süreciyle birlikte sektörel güven endeksi yükselişe geçti
26 Haziran 2020 Cuma

TUİK (Türkiye İstatistik Kurumu), Mayıs-Haziran karşılaştırması kapsamında güven endeksi değerlerini duyurdu. Duyurulan güven endekslerine göre hizmet, perakende ve ticaret gibi sektörlerde Mayıs ayına göre önemli artışlar söz konusu oldu.

TUİK verilerine göre Haziran ayında bir önceki aya göre mevsim etkilerinden arındırılarak yapılan ölçümlerde hizmet sektöründe güven endeksi %8,5 oranında arttı. perakende ticaret sektöründe artışın oranı %9,3 olarak kaydedilirken, inşaat sektöründe ise %33,1'lik bir artış meydana geldi. Söz konusu veriler neticesinde hizmet sektörünün güven endeksi 55,5 olarak kayıtlara geçti. 

Hizmet sektöründe güven endeksi Mayıs ayı için 51,1 olarak kaydedilmişti. Haziran ayında meydana gelen %8,5'lik artış, 55,5'e yükselmesine neden oldu. Hizmet sektöründe güven endeksi son üç aylık dönemde iş durumunun alt endeksi %2,9 oranında artış gösterdi ve 38,2 oldu. Son üç aylık dönemde hizmetlere olan alt talep endeksi ise %3,6 arttı ve 40,5 değerine yükseldi. Gelecek üç aylık dönem için hizmetklere olan talep beklentisinin ise alt endeksi ,7 oranında arttı. Bu artışla birlikte 87,8 olarak kayıtlara geçti.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret güven endeksi Mayıs ayına göre Haziran ayında %9,3 oranında artış gösterdi. Bu artışla birlikte  perakende ticaret güven endeksi 86,4 değerine yükseldi. Son üç aylık dönemde iş hacmi alt satışlar endeksi oranında arttı ve 48,6 olarak kayıtlara geçti. Mevcut mal ve stoklar endeksinde ise %5,6 oranında azaldı ve 113,7 değerine düştü. Aynı zamanda gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar alt endeksinin ise %29,9 oranında arttığı görüldü. Bu artışla birlikte yeni değeri 96,8 oldu.

Mayıs ayında inşaat sektörü güven endeksi 58,5 olarak kayıtlara geçmişti. Haziran ayında ise %33,1'lik bir artış meydana geldi ve bu artışla birlikte 78 değerine yükseldi. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre alınan kayıtlı siparişler mevcut düzeyi alt endeksi %48 oranında arttı ve 51 oldu. Gelecek üç ay için çalışan sayısı beklentisi alt endeksi ise %25,5 arttı ve 96,8 değerine yükseldi.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler