Hedefimiz ihracat artışıyla cari dengeyi kalıcı kılmak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter'dan yapmış olduğu açıklamada hedeflerinin ihracat artışıyla cari dengeyi kalıcı kılmak olduğunu belirtti.
02 Temmuz 2020 Perşembe

Geçtiğimiz günlerde TUİK tarafından açıklanan dış ticaret rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Hazine ve Maliye Bakan Berat Albayrak, Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ihracatın Haziran ayında aylık bazda değerlendirildiği zaman %35,13 oranında arttığını söyledi. Yıllık bazda yapılan değerlendirmede ise ihracatın ,77 oranında artış gösterdiğini söyleyen Berat Albayrak, Mayıs ayına göre Haziran ayında ihracatın ithalatı karşılama oranının da ciddi anlamda artış gösterdiğini belirtti. Mayıs ayında ihracatın %74,5, Haziran ayında ise %82,6'ya çıktığını belirten Albayrak, bu oranın altın hariç %92,8 olduğunu ifade etti.

Hedeflerin çok daha yüksek olduğunu belirten Beray Albayrak, yüksek katma değerli devam edileceğini ve ihracat artışıyla birlikte cari dengeyi kalıcı hale getireceklerini ifade etti. 

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler