Hizmet ihracatçısına 500 milyon liralık rekor destek

Ticaret Bakanı Ruhsat Pekcan, bu yıl hizmet ihracatçılarına 500 milyon liralık destek ayrıldığını ancak salgın nedeniyle bu bütçenin büyük bir kısmının kullanılamadığını söyledi.
15 Haziran 2020 Pazartesi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekçan, Hizmet İhracatçıları Birliğiyle video konferans yöntemini kullanarak görüşme gerçekleştirdi. Pekcan'ın görüşme sırasında hizmet ihracatçılarına 500 milyon liralık destek hazırladıklarını ancak pandemi nedeniyle bu desteğin büyük bir kısmının kullanılamadığını söylemesi, görüşmenin en çok dikkat çeken noktalarından biriydi.

Hizmetler sektörünün ülkemizde son derece geliştiğini ve hizmet ihracatında ise Türkiye'nin oldukça iyi bir konum olduğunu belirten Pekcan, hizmet sektörünün koronavirüsten en fazla etkilenen sektörlerden biri olduğunu dile getirdi. Dünyada da Covid-19'dan en çok etkilenen sektörün hizmet sektörü olduğunu söyleyen Pekcan, hizmet sektöründe e-ticaretin pandemi sürecinde büyük bir patlama yaşadığını belirtti. Normalleşme sürecinin ülkemiz gibi tüm dünyada başladığını söyleyen Pekcan, hizmet sektörünün geçtiğimiz yıl 6 trilyon dolarlık bir hacme sahip olduğunu ve Türkiye'nin de bu hacimden iyi bir pay alması gerektğini vurguladı.

Pekcan, hizmet sektörünün dünyaya açılması ve daha çok pazar payına sahip olması için bakanlığın büyük bir çaba gösterdiğini söylerken, hizmet sektöründeki ihracatçılarımızın da bu konuda rehavete kapılmadan el birliğiyle çalışmaları gerektğini söyledi. Ayrıca Pekcan, geçtiğimiz yıl hizmet ticareti fazlasının ,6 oranında arttığını, 31 milyar dolardan 37 milyar dolara çıktığını söyledi. Hizmet ticaretinin olumlu yönde ilerlediğini ve bu nedenle ilerleyen süreçte çok daha iyi olacağını söyleyen Pekcan, bakanlığın bu konuda ihracatçıları her zaman destekleyeceğini belirtti.

Destek bütçesinde yeni bir rekor

Hizmet sektörü ihracatının ve katma değerinin artması için birçok destek hazırladıklarını ve uygulamaya soktuklarını belirten Pekcan, başvuru süreçlerinde de pandemi nedeniyle herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına gerekli tedbirlerin de alındığını dile getirdi. Pekcan, hizmet sektörünün alt dallarına ilişkin destek rakamlarını da açıkladı.

Destek programları neticesinde 2012'den 2020 yılına kadar 1166 hizmet ihracatçısına 635 milyon lira destek sunulduğunu belirtti. Bu bütçenin 254 milyon lirasının 2019 yılında gerçekleştiğini söyleyen Pekcan, 2020 bütçesi için de 500 milyon lira kaynak ayrıldığını söyledi. Pandemi nedeniyle bu kaynağın sadece 91 milyon 500 bin lirasının kullanıldığını söyleyen Pekcan, 2020 yılında oluşturulan bu bütçenin rekor bir bütçe olduğunu belirtti. Hizmet ihracatçılarına seslenen Pekcan, yurt dışına gerçekleşen hizmet ihracatının ne kadar fazla olursa, desteğin de aynı oranda arttılacağını belirtti. 

 

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler