HSBC Türkiye’den Ayrılıyor mu?

HCBS’nin Türkiye’den ayrılma planları yaptığı uzun süredir hem ülkemizde hem de yurt dışında basında yer almıştı.
22 Nisan 2015 Çarşamba 15:42


2001 yılında meydana gelen kriz anında Demirbank’ı alarak Türkiye’de hizmet vermeye başlayan HCBS’nin Türkiye’den ayrılma planları yaptığı uzun süredir hem ülkemizde hem de yurt dışında basında yer almıştı. Ancak bu haberlere herhangi bir kaynak gösterilmemişti. HCBS’nin haberlere bir süre sessiz kalması, iddianın daha fazla gündeme gelmesine neden olmuş ve hatta bankanın Türkiye’den çekilmesinin ardından sektörde yeni birleşmelerin meydana geleceği dahi iddia edilmişti. 

“Yorum Yapmıyoruz”

Kısa sürede adeta bir yılan hikayesine dönen konuya açıklama 16 Mart tarihinde geldi. HSBC’nin Londra’da bulunan genel merkezinden yazılı bir açıklama yapıldı. Ancak açıklama yalnızca 6 kelimeden ibaretti: “Bu gibi spekülasyonlar üzerine yorum yapmıyoruz.” Genellikle bu gibi durumlarda yapılan açıklama haberlere de son noktayı koyar. Ancak sadece 6 kelimelik bir açıklama yapılması iddiaların daha da güçlenmesini beraberinde getirdi. Çünkü bankanın merkezinden yapılan açıklamada haberler için “spekülasyon” ifadesi kullanılmış olsa da açıklama yapmıyoruz yerine “yorum” yapmıyoruz ifadesi kullanılmıştı.  

BANKALAR.ORG YORUMU:

Ersin Özince'nin Nisan ortasında basına yansıyan açıklamalarında Türiye bankacılık sekötründe üzerinde bir büyüme ve bankaların haksız kazanç elde etmelerinden dolayı doğan şikayetler sonucunda kısıtlanan kâr marjı oranları durumyla ilişkili olarak HSBC'nin Türkiye'den çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor. Özellikle küresel sermayenin önemli bir bankası olan HSBC'nin Türkiye'deki siyasi iradeyle ortak çıkar üretememesinden dolayı böyle bir çıkış olacağı gözleniyor. 

Türkiye’nin Ekonomik Stratejisi HSBC Çıkarlarına Uymadı mı?

Bankanın yalnızca Türkiye’den değil Brezilya’dan da çekilme kararı aldığı haberi, her ne kadar doğrulanamamış olsa da akıllara bu iki ülkenin ekonomik tablosunu getiriyor. Son derece önemli bir finans kaynağı olan bankanın gelişmekte olan ülkelerde aradığı sosyo-ekonomik ve ekonomik durumu görememesi, bu ayrılma kararına neden olarak gösteriliyor. Bir diğer deyişle banka ekonomik çıkarları ve büyüme hedeflerine uygun bir ekonomi stratejisi göremediği için çekilmeyi yeğliyor. Zira Brezilya’nın da benzer ekonomik stratejiler uygulayan bir ülke olduğu da göz önünde bulundurulan bilgiler arasında… 

FT: HSBC Türkiye’den Çekiliyor ve Süreci Hızlandırdı

Ekonomi dünyasının nabzını tutan basın organlarından olan Financial Times, yaptığı haberle iddiaları yeniden alevlendirdi. Çünkü gazete; bankanın hem Türkiye’den hem de Brezilya’dan ayrılma kararını uygulama aşamasında olduğunu hatta ayrılma sürecini hızlandırdığını yazdı. FT haberine bir kaynak göstermedi. Ancak HSBC’nin kötü bir performans sergilediği ülkelerden ayrılma kararı aldığı bilgisinin bankaya yakın kaynaklardan edinildiğini belirtti. 

Avrupa’nın en büyük bankası olan HSBC’nin potansiyel alıcılar ile görüşmeye başladığı da gazetenin iddiaları arasında yer alıyor. Banka’nın Türkiye’de 300 şubesi bulunuyor. Geçtiğimiz yılın gelir durumu 791 milyon dolar olurken banka 155 milyon dolar da zarar ettiğini açıklamıştı. Üstü kapalı da olsa bu zarara, ülke yönetiminin istikrarsız bir tablo sergilemesi neden gösterilmişti. HCBS dünyanın en değerli bankaları sıralamasında 34. sırada yer alıyor. 
Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler