İstanbul ihracatçıları yılın ilk 6 ayında 3 milyar 600 milyon dolarlık ihracat yapıldığını duyurdu

İİB (İstanbul İhracatçı Birlikleri), yılın ilk yarısında toplamda 3 milyar 600 milyon dolarlık satış gerçekleştiğini duyurdu.
11 Temmuz 2020 Cumartesi

İstanbul İhracatçılar Birlikleri'nden yapılan açıklamaya göre, İstanbul ihracatçıları yılın ilk altı ayında salgın dönemine rağmen 3 milyar 600 milyon dolarlık ihracat yapıldığını duyurdu. Bu tutarın geçen yılın aynı dönemine göre %1,2 oranında arttığını belirten birlik, bu durumun ciddi bir başarı olduğunu belirtti.

Birlik bünyesinde bulunan yedi ihracatçının bu başarıyı kaydettiği belirtilirken, İİB'nin Genel Sekreterlikler bazında ihracatını en fazla arttıran üçüncü birlik olduğu ifade edildi. İlk yarıda 188 ülke pazarına ürün satıldığı ve bu ihracat değerinin, ülke ihracatının %5,2'sini oluşturduğu duyuruldu.

İhracatın büyük bir kısmı Irak'a

İİB'den yapılan açıklamaya göre yılın ilk 6 ayında en fazla ihracat 270 milyon dolarlık değerle Irak'a yapıldı. Irak'a ise ihracatın en fazla gerçekleştiği kalemler ise şunlar oldu: Hayvansal mamuller, kümes hayvanları, kağıt, mobilya ve orman ürünleri.

Birlikte yapılan açıklamaya göre Irak'ı, sırasıyla Almanya, ABD, İtalya ve İngiltere takip etti. Almanya'ya yapılan ihracatın büyük bir kısmı fındık ve mamulleri ile hububat bakliyat, yağlı tohumlar ve mamuller, ABD'ye yağlı tohumlar, mobilya, kağıt ve hububat bakliyat, İtalya'ya gemi, yat, fındık ve mamulleri, İngiltere'ye ise mobilya, kağıt, orman, hububat, yağlı tohumlar, bakliyat ve mamulleri şeklinde gerçekleşti.

 

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler