IMF'den Flaş Türkiye Raporu

IMF'nin Türkiye değerlendirmesi yer alıyor.
29 Temmuz 2015 Çarşamba 14:36


Uluslararası Para Fonu (IMF), ''2015 Dış Sektörler'' raporunu yayınladı. Bugün yayımlanan rapora göre, yılın başından beri yaşanan gelişmeler ve petrol fiyatlarındaki düşüş, Türkiye ekonomisinin dış pozisyonunu bir nebze güçlendirdi.

IMF'NİN TÜRKİYE'YE TAVSİYELERİ

Uluslararası Para Fonu yayımladığı raporda, ülkemizin sermaye çıkışlarına karşı kırılganlığının sürdüğü belirtti. IMF, kırılganlıkların hafiflemesi için reel faizlerin pozitifte tutulması ve cari açığın azaltılmaya devam edilmesi konularında tavsiyeler verdi. Ayrıca ülkemizin döviz rezervlerinin hala düşük olduğunu vurgulayan IMF raporunda, döviz rezervlerinin artırılması tavsiyesinde bulundu. Konuya ilişkin olarak raporda, ''Uluslararası Net Yatırım Pozisyonu'nun cari açık yeterli derecede azaltılmadığı sürece kötüleşmeye devam edeceği''  uyarısı yer aldı.
IMF tarafından yayınlanan ''2015 Dış Sektörler'' raporunda ülke ekonomimizin dış pozisyonunu, petrol fiyatlarındaki düşüş ile yıl başından bu yana yaşanan gelişmelerin nispeten güçlendirdiği belirtildi. Yüksek dış finansman ihtiyacı için de sermaye çıkışlarına yönelik kırılganlıkları tetiklediği vurgulandı. IMF ülkemizin bu yıl yüzde 3,1, gelecek yıl ise yüzde 3,6 büyümesini beklerken, yapısal reformların orta vadede sıkı maliye politikalarıyla desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Kategori:
Etiket:
IMF

Diğer Haberler