İNG Bank İzmir Tramvay Projesi İçin Kredi Sözleşmesi İmzaladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak ve Karşıyaka Tramvay Projesi için Uluslararası Finans Kuruluşu (IFD), Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ve ING Bank ile 165 milyon euroluk kredi sözleşmesi imzaladı.
11 Mart 2014 Salı 11:14


İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak ve Karşıyaka Tramvay Projesi için Uluslararası Finans Kuruluşu (IFD), Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ve İNG Bank ile 165 milyon euroluk kredi sözleşmesinde imzayı attı. Tarihi havagazı Fabrikası'nda gerçekleştirilen imza töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, yatırımlarında finans konusunda sıkıntı yaşamadıklarını ancak konu ulaşım olunca büyük çapta kaynağa ihtiyaç duyulduğunu aktararak, "IFS ile uzun süre görüşmeler gerçekleştirdik ve birbirimizi tanımaya çalıştık. Derdimizi hep Osmanlı'da olduğu gibi Marco Paşa'ya anlattık. IFC'nin Türkiye temsilcisinin adı da Marco. Belediyemizin son on yılda sıkıntılı bir finans sürecinden geçerek kendini toparladı ve bu günkü finans ve yatırım gücüne ulaştı. Belediye denince doğaya, çevreye yönelik bir şey yapmak istiyorsanız çevre ve ulaşım yatırımlarına önem vermeniz gerekiyor. Biz İZSU ile çok az kredi desteği alarak bütün çevre yatırımlarını gerçekleştiriyoruz. Ama ulaşım dendiğinde büyük çapta bir finans desteğine ihtiyacımız var. Alt üst geçitleri, fuar alanını biz yapıyoruz kendi gücümüzle. Ama vapurların alınması, Türk lirası olarak 360 milyon, buna benzer diğer yatırımlar tam aktif tramvay sistemi IFC konsorsiyumunda ve şu anda 4. kredi sözleşmesini gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar toplam IFC'den alacağımız kredi 320 milyon euro civarında. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kredibilitesi ise yani borçlanabileceğimiz miktar bunun 4 katı. Tabiî ki ödeyebileceğimiz kadar borçlanacağız. Aldığımız krediyi eski sisteme göre, otobüsle yaptığımız taşımayı tramvayla yaptığımız zaman, tramvayın hem ana parasını hem faizini yine metro da aynı şekilde karşılayacak durumdayız. Tüketim harcamaları, belediyenin ekonomisini güçlendirmeyecek harcamaları kesinlikle belediye bütçesinden kendi kaynaklarımızdan karşılıyoruz. Bu da finans yapımızın güçlü şekilde devam etmesini sağlıyor" dedi.

Ulaşımda raylı sistem ile deniz ulaşımının da arttırılmasıyla birlikte birçok problemin çözüleceğini söyleyen Kocaoğlu, "Bergama'dan Selçuk'a kadar uzanacak banliyö hattımız, Buca, Bornova, Konak'da yine birçok tramvay çalışması yapacağız. Kordon'da tek hatlı nostaljik tramvay faaliyete geçecek. Sözün özü 11 km ile aldığımız raylı sistem uzunluğunu bugün 96 km ile çalıştırıyoruz. Bu ayın 25'inde 97, 30 Nisan'da 100, 30 Haziran'da da Torbalı hattı ile 130 kilometre olacak. Biz 5 yılın sonunda 130 kilometreyi 302 kilometreye çıkarmayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler