ING'den 700 Milyonluk Giriş

Hollandalı ING Bank, Türkiye pazarında büyüme hedefiyle merkezden 700 Milyon TL getirirken, Pınar Abay kalıcı olduklarını belirtti.
19 Eylül 2015 Cumartesi 19:14


Hollandalı ING Bank, Türkiye pazarında büyüme hedefiyle merkezden 700 Milyon TL getirirken, Pınar Abay kalıcı olduklarını belirtti.

Daha önce HSBC Türkiye'yi satın almak için pazarlıklara otursa da AİHM kararı sonrası bu girişimi durduran ING Bankası, Türkiye kasasına 700 milyon tl direkt sermaye girişi gerçekleştirme kararı aldı. 

Milliyet'in haberine göre bu haftaki ING BANK Olağanüstü Genel Kurulu'nda alınan karar uyarınca ING BANK Türkiye'nin 2,78 Milyar TL olan sermayesi 3,48 Milyar TL'ye yükseltilecek. Bu artış, doğrudan 700 Milyon TL nakit girişi ile gerçekleştirilecek. Bu artış BDDK'dan onay alındıktan sonra gerçekleşecek. 

ING Bank Türkiye Genel Müdürü Pınar Abay, sermaye artışı kararının, şirketin Türkiye'de kalıcı olduğunun ve büyümeyi hedeflediğinin işareti olduğunu söylüyor.
Pınar Abay,ne seçim ortamının ne de artan terör olaylarının, firmanın orta ve uzun vadeli planlarına etki etmediğini belirterek şu ifadeleri kullandı: “Bu yıl hızlı büyüdük. Gelecek yılda bu hızlı büyümemizi devam ettireceğiz. Grubumuz bu sermeye girişini, sermaye benzeri kredi olarak yapmıyor. Nakit sermaye artışını Türkiye’de kalıcı olduğunu, gidici olmadığını göstermek için gerçekleştiriyor. Grubumuzun Türkiye’de faaliyet göstermek anlamında en ufak bir geri adımı yok.” Ülkenin içinden geçtiği sıkıntılı dönemi kısa vadeli olarak ele aldıklarını ifade eden Abay, KOBİ, ticari, kurumsal alanlarda yüzde 30-35'lik büyümesini  sürdürmeyi planladıklarının da altını çizdi.

Abay ayrıca aktif müşteri sayısı olarak 2 milyonu geride bıraktıklarını ifade etti.

Hollandalı grup, sermaye artışı kararını şu açıklama ile duyurdu: “Bankamızın 2.78 milyar olan ana sermayesinin, 700 milyon TL nakit artırılarak 3.48 milyar TL’ye yükseltilmesine ve Ana Sözleşmesi’nin sermayeye ilişkin 7. maddesinin tadil edilmesine karar verildi.

Banka’nın önceki sermayesini teşkil eden 2.78 milyar TL’nin tamamı ortaklar tarafından ödenmiştir.

Bankanın sermayesindeki 700 milyon liralık artışın tamamı nakit artırım suretiyle karşılanmıştır. Artırılan sermaye tutarı ortaklar tarafından muvazaadan ari olarak taahhüt edilmiş, nakden ve tamamen ödenmiştir.”

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler