İnşaat maliyet endeksi Nisan ayında artış gösterdi

İnşaat maliyet endeksi Nisan ayı itibariyle %0,86 oranında artış gösterdi. Yıllık olarak ise artışın oranı %6,14 oldu.
10 Haziran 2020 Çarşamba

Türkiye İstatistik Kurumu, Nisan ayının inşaat maliyet endeksini duyurdu. Yapılan açıklamada inşaat maliyet endeksi Mart ayına göre Nisan ayında %0,86 oranında artış gösterdi. Ayrıca 2019 Nisan ayı verilerine bakıldığı zaman bu artış oranının %6.14 oranında olduğu dikkat çekti. İnşaat maliyet endeksinin içeriğine bakıldığı zaman malzeme endeksinin Mart ayına göre Nisan ayında %1,15'lik bir yükseliş gösterdiği gözlerden kaçmadı. Ayrıca yine aylık bazda işçilik endeksinin %0,32'lik bir artış gösterdiği gözlemlendi.

İşçilik endeksinin yıllık bazda değerlendirilmesi konusunda ,45'lik ciddi bir artış söz konusu oldu. Bina inşaatı maliyeti endeksinde de artış söz konusu. Mart ayına göre %1,29'luk bir artış göze çarparken, geçen yılın aynı ayına göre bu artış %7,77 olarak kaydedildi. Nisan-Mart ayı kıyaslandığında malzeme endeksinin %1,80, işçilik endeksi ise %0,32 oranında yükseldi. Yıllık bazda yapılan değerlendirmelerde ise malzeme endeksinin %4,07, işçilik endeksinin ise ,69 yükseldiği kaydedildi.

Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksinde ise Mart ayına göre Nisan ayında ufak çaplı bir düşüş söz konusu oldu. Söz konusu düşüşün %0,62 oranında olduğu belirtilirken, geçen yılın aynı ayı ile yapılan kıyaslamada %0,79 oranında arttı. Mart-Nisan malzeme endeksi kıyaslandığında ise Nisan ayında %1,06'lık bir azalış görülürken, işçilik endeksinde %0,31'lik bir artış meydana geldi. Geçen yılın aynı dönemleri için yapılan kıyaslamada ise malzeme için %4,74'lük bir azalma, işçilik endeksi ,46 oranında arttı.

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler