İnşaat ve hizmet sektörel güven endeksleri geriledi!

Mevsim etkilerinden arındırılarak hesaplanan güven endeksi, Kasım ayında hizmet ve inşaat sektöründe geriledi. Perakende ticaret sektöründe ise sabit kaldı.
25 Kasım 2020 Çarşamba

Mevsim etkilerinden arındırılarak hesaplanan hizmet sektörü güven endeksinin 79,7 olarak kayıtlara geçmişti ancak Kasım ayında %2,8'lik bir gerileme yaşandı. Yaşanan bu gerileme neticesinde ise Kasım ayı hizmet sektörü güven endeksi 77,5 değerini aldı. Bunların yanı sıra iş durumu alt endeksi ise %2,8'lik bir azalışla 74,8'e, hizmetlere olan talep alt endeksi %3,9 oranında azalarak 71,9'a ve son olarak hizmet sektörüne dair hizmetlere olan talep beklentisi ise %1,7 oranında bir azalış göstererek, 85,8'e kadar düştü. TUİK tarafından açıklanan verilere göre perakende ticaret sektörü güven endeksi de sabit kaldı.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi geçtiğimiz ay 95 değerindeydi ve bu ay da aynı değerde sabit kaldı. Söz konusu güven endeksinin alt endekslerinde ise gerilemeler vardı. Örneğin; iş hacmi satışlar alt endeksi %1,5 oranında geriledi ve böylelikle yeni değeri 85,3 oldu. Ayrıca mevcut mal stok seviyesi alt endeksinde de ufak çaplı bir artışsöz konusuydu. Mevcut mal stok seviyesi alt endeksi %1,5 oranında artış göstererek, 109,1 değerini aldı. Gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksi ise %0,3 oranında azalış göstererek, 90,6 değerini aldı.

İnşaat sektörü güven endeksinde ciddi bir azalış söz konusuydu. Geçtiğimiz ay 83,8 puan değerinde olan inşaat güven endeksi Kasım ayında %5,7 oranında bir gerileme yaşadı ve bu gerileme ile birlikte 79 değerini aldı. İnşaat sektörü güven endeksinin alt endekslerinde de ciddi gerilemeler meydana geldi. Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi ,3 oranında azaldı ve bu azalışla birlikte 62,6 değerine geriledi. Ayrıca gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksi ise %2,5 oranında azalarak, 95,4 değerini aldı. 

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler