İran Halk Bankasına Alternatif İstiyor

İranlı iş adamlarından gelen alternatif banka talebi üzerine görevlendirilmek için Ziraat ve İş Bankası'nın adı geçiyor.
11 Haziran 2014 Çarşamba 11:46


İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin heyetinde ziyarette bulunan İranlı işadamları ticaret yapmalarına rağmen bankalardaki hesaplarının kapatılmasından duydukları rahatsızlığı ifade ettiler. İş adamlarından gelen alternatif banka talebi üzerine görevlendirilmek için Ziraat ve İş Bankası'nın adı geçiyor.
 
İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile birlikte Başkent Ankara'ya gelen İranlı işadamları, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) kamu ve özel sektöre ait bankalardaki hesaplarının kapatılması konusunda  şikayetlerini bildirdiler.
 İranlı  İşadamlarıın yaptıkları açıklama şöyle: "Türkiye'de okuyan İranlı öğrencilerin bile hesapları kapatılıyor" iddiasında bulundu. Bu gelişme üzerine Türkiye'de iş yapan İranlı işadamlarının banka sorununu çözmek için iki kamu, diğeri özel olmak üzere iki Türk bankasının görevlendirilmesi için harekete geçildi. Bankalar arasında bunun için Ziraat Bankası ve İş Bankası'nın isminin öne çıktığı öğrenildi. İranlı işadamları, Türkiye'ye para transferi yaparken büyük sorunlar yaşadıklarını yüksek transfer ücretler, talep edildiğini anlattı. İşadamları, "Hesap açmaya çalışırken ülkeler seçeneğinde 'İran' seçilemiyor. İranlılar burada şirket kurup vergi ödüyor; ancak parasını bankada tutamıyor."

Halkbank Dışında Banka Talebi

İran Halkbank dışındaki bankalarla da çalışmak istiyor. ABD ve AB 2010 yılında İran’a ambargo uygulamaya başladı. 2012 yılının mart ayından itibaren ise uluslararası döviz transfer sistemi yani swift üzerinden İran’a para transfer edilemez hale geldi. Türkiye ise çare olarak İran’a Halkbank’ta döviz ve TL hesabı açtı. Şimdi ise İran Halkbank dışındaki bankalarla çalışmak istediğini açıkladı. 

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler