İş Bankası Dış Ticaret Sisteminde BPO Sistemi

Dış ticarette açık hesap işlemlerinin artması üzerine İş Bankası bir ilke imza atarak BPO sistemini Türkiye'de uygulayan ilk banka oldu.
21 Şubat 2014 Cuma

Türkiye’de bankacılık sektöründe pek çok yenilik ile birlikte tüketiciye daha ideal çözümler ve daha kaliteli hizmetler sunan Türkiye İş Bankası dış ticaret alanında da büyük bir yeniliğin altına imza attı. Özellikle de dış ticaretin yeni ödeme biçimi olan Bank Payment Obligation yani Banka Ödeme Yükümlüğü sisteminin Türkiye’de de aktif olarak kullanımına başladı.

BPO ile Dış Ticarette Ödeme Kolaylığı

Günümüzün uluslararası ticaret alanında artan rekabet ortamı sebebi ile maliyet hususlarından uzak kalan firmaların açık hesap işlemlerinin artış göstermesi nedeni ile Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) yeni bir ödeme biçimi geliştirdi. BPO olarak kısaltılan bu yeni ödeme biçimi SWIFT sistemi üzerinden çalışıyor. Türkiye’de bu alanda hizmet vermeye başlayan ilk banka olarak ise Türkiye İş Bankası öne çıkıyor.
 
Uluslararası piyasa kurallarının geçerli olduğu BPO sistemi, dış ticarette pratik bir ödeme uygulaması olarak nitelendirilmesi nedeni ile dünyada yoğun ilgi görüyor. İş Bankası’ nın Türkiye’ye getirdiği ve uzun süredir uygulamadıkta olduğu bu sistem oldukça yoğun şekilde ilgi görüyor ve dış ticarette firmalara önemli katkılar sağlıyor.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler