İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Özince Kaygılı

İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, kredi imzalarken 6 ay öncesine göre imzasını ‘bin defa daha fazla’ kaygıyla düşünerek attığını söyledi.
04 Mart 2014 Salı 00:38


Fortune Türkiye son sayısında ekonomi ile alakalı değerlendirmelerini açıklayan Özince, Türkiye’nin bu gidişatı sonlandırmaması durumunda önümüzdeki 2 yıl içinde kaybedeceğini söyleyerek, bu yıl ve gelecek yıl büyümenin son 10 yıl içindeki en düşük oranlarda olacağını belirtti.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin gelişmekte olan ülkeler arasında üst sıralarda yer aldığını ancak durumun şu an fazla parlak gözükmediğinin de altını çizdi.
Ersin Özince, ülkemizin siyaset alanında yaşanan problemlerinin ekonomiye kötü açıdan yansıdığını söyleyerek 2001 krizinden bu yana en kötü döneme giriş yaptığımızı söyledi. Kalıcı ya da sıcak dış yatırımcılar dışında yerli yatırımcıların dahi ciddi şekilde düşüncelere sevk edildiğini vurguladı.Ekonomi ve siyaset açısından daha iyi performanslar sergileyebileceğimizi ancak bu durumun gerçekleşmesi için yeterli tavrı sergileyemediğimizi de açıkladı.

İstikrarlı Devam Edilmesi Şart

Seçim süreçlerinin Türkiye üzerinde hala ikna ediciliği olduğunu söyleyen İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Özince sözlerine şu şekilde devam etti. “Finansal veriler ele alındığı zaman iç ve dış borçların sürdürebilir olduğunu düşünüyorum. Türk Lirası’nın değerini kaybetmesi ülkemizin içinde yer alan tüm şirketler açısından büyük bir sorun olacak. Türkiye, politikalarını bu şekilde sürdürmeye devam ederse beklentilerin gerçek olması için sermayeye olan desteğini sürdürebilir.”
Türk bankacılığı açısından finansman kaynaklarının büyük sorunlar yaşanmayacağını söyleyen Özince, faiz oranları konusunda korkmadığını ancak siyasi riskin daha önemli olduğunu da ayrıca belirtti.


Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler