İş Dünyası'ndan Seçim Sonrası Mesajları

Ekonomi ve finans çevrelerinin 1 Kasım 2015 seçimleri için yaptıkları yorumların yer aldığı haber.
01 Kasım 2015 Pazar 21:33


İş dünyası da, yakından takip ettikleri 1 Kasım Erken Seçimlerinin ardından çeşitli açıklamalarda bulundu. Camianın önde gelenlerinin ve uzmanların yaptığı açıklamalarda öne çıkan nokta ise istikrar ve uzlaşı fikri olarak göze çarptı.İş dünyasından gelen değerlendirmeler şu şekilde oldu:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar: “Milletimiz seçim sandığında tek parti yönetimi ve istikrar iradesini güçlü bir şekilde ortaya koyarak, Türkiye’nin geleceğine sahip çıkmıştır. Seçmenin sandık aracılığıyla verdiği güçlü mesajla Türkiye’nin önü açılmıştır. Şimdi işe koyulup milletimizin ihtiyaçlarına cevap verme zamanıdır. Tarihi bir seçim oldu. Halkımız büyük bir çoğunlukla sandık başına gitmiş ve bu sayede milli irade yeni parlamentomuza yansımıştır. Parlamentoda temsil edilecek tüm partilerimizi kutlarım. Ayrıca genel seçimlerden güçlü bir hükümet kurmayı sağlayacak güçlü bir oy oranıyla çıkan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin her bir üyesini ve yönetimini tebrik ediyorum. Ulusal ve uluslararası kamuoyu da görmüştür ki, Türkiye’de demokrasi bütün kurum ve kurallarıyla sağlıklı bir biçimde işlemektedir. Milletimize hayırlı olsun.

'KAZINIMLAR İLERİ GÖTÜRÜLMELİ'

'Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi: "1 Kasım seçimlerinin Türkiye adına hayırlara vesile olmasını dilerim. Vatandaşlarımız hür iradelerini ortaya koyarak, demokrasinin gerektirdiği şekilde bugün oylarını kullandılar. Sandıktan çıkan sonuçlar, halkımızın takdiridir. Artık, seçim atmosferini bir an önce geride bırakarak Türkiye’nin geleceğini düşünmek zorundayız. Türkiye 13 senedir tek parti hükümetinin getirdiği istikrar sayesinde ekonomide çok önemli atılımlara imza attı. Şimdi yakaladığımız bu kazanımları daha ileriye götürme zamanın geldiğine inanıyoruz. Sadece ekonomide değil, tüm alanlarda yeni reformlara ihtiyaç var. İhracatçılar ve sanayiciler olarak en büyük beklentimiz; yeni hükümetin; inovasyon, Ar-Ge, tasarım ve markalaşmayı merkeze alan, eğitimi öne çıkaran, yüksek katma değer odaklı, bilgi ve teknoloji rekabetine göre kurgulanmış ihracat odaklı bir büyüme modelini gündemine almasıdır.”

'UZLAŞMA KÜLTÜRÜ GELİŞTİRİLMELİ'

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay: Piyasaları canlandıracak yatırımların artmasını sağlayacak güven ortamının oluşturulması ve beklemeye alınan reform ve teşvik paketlerinin hemen uygulamaya alınması gerekiyor. Yapılan seçimlerin Türkiye için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Seçimlerden tek başına iktidar olarak çıkma başarısını gösteren AK Parti ile birlikte TBMM’de temsil edilmeye hak kazan tüm siyasi partilerimizi ve milletvekillerimizi kutluyorum. Milletimiz demokratik iradesini ortaya koymuştur. Artık hepimiz için birinci gündem maddesi ekonomi olmalı ve milletçe yeniden kalkınma hedeflerimize odaklanmalıyız. En kısa sürede kurulmasını arzu ettiğimiz hükümetimizden ve tüm siyasi partilerimizden seçim yorgunu olan milletimizin umudunu ve moralini güçlendirecek adımları bir an evvel atmasını bekliyoruz. Kurulacak hükümetten ve TBMM’de temsil edilen tüm siyasi partilerden uzlaşma kültürünü öne çıkaran bir yaklaşımla yeni anayasa ve ekonomide reform adımlarını hemen atmalarını bekliyoruz."

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler