İşsizlere Yaklaşık 1 Milyar Lira Ödendi

Bu yılın ilk yarısında açıklanan işsizlik ödeneği verileri haberimizde yer almaktadır.
14 Temmuz 2015 Salı 13:10


2015 yılı Ocak-Haziran döneminde işsizlere 1 milyar 54 bin 46 bin lira ödeme yapıldı. İşsizlik Sigortası Fonu'ndan yapılan ödeme miktarında geçen yılın Ocak-Haziran dönemine göre artış görüldü.

GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 36 ARTIŞ

İŞKUR verilerine göre, bu yılın ilk altı ayında işsizlik ödeneği için kuruma başvuru yapan kişi sayısı 537 bin 926'dır. Verilerde yer alan bilgilere göre, gerekli prim sayısını yatırarak işsizlik ödeneğini almaya hak kazanan 248 bin 147 kişi oldu. Bu yılın ilk yarısında işsizlere toplam 1 milyar 54 bin 46 lira ödeme yapıldı. Aylara göre bakıldığında ise işsizlik ödeneğinden, Ocak ayında 321 bin 547, Şubat ayında 323 bin 684, Mart ayında 320 bin 220, Nisan ayında 305 bin 15, Mayıs ayında 294 bin 901, Haziran ayında ise 305 bin 407 kişi faydalandı.

2014 yılında işsizlik ödeneği için kuruma başvuru yapan 899 bin 795 kişi olmuştu. Gerekli prim süresini doldurarak, işsizlik ödeneğini almaya hak kazanan kişi sayısı ise 439 bin 10 olarak kaydedilmişti. Geçen yıl işsizlik ödeneği kapsamında toplam 1 milyar 657 milyon 723 bin lira ödeme yapıldı. Ocak-Haziran döneminde işsizlere verilen ödenek miktarına bakıldığında ise geçen yıla göre yüzde 36 artış görülüyor.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİNDEN KİMLER BAŞVURABİLİYOR?

İşsizlik ödeneği, çalışan bir kişinin özel durumu, sağlığı veya kendi isteği dışında işsiz kalması halinde mağduriyetinin giderilebilmesi için yapılan ödemedir. Ancak İşsizlik Sigortası Fonu'ndan yapılan bu ödemeden yararlanılabilmesi için belli şartlar aranmaktadır. Öncelikle kişinin işsiz kalma sebepleri içerisinde yukarıda yer alan etkenler bulunmamalıdır. Son 120 gün kesintisiz prim ödemiş olup, sürekli çalışmış olması ve , hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün süre ile primi ödemiş olması gerekiyor. Ayrıca işten çıkarıldıktan sonraki 30 gün içerisinde İŞKUR'a şahsen veya elektronik ortamda başvuru yapmak da aranan şartlar arasındadır.
Haklı fesih sebebiyle istifa ederek işten ayrılanlar da işsizlik ödeneğine başvuru yapabiliyorlar. Çünkü işverenin iyi niyet ve ahlak hallerine uymayan davranışları gibi haklı feshe sebep olan durumlarda kişi mağduriyet yaşamış oluyor. İşveren, çalışan olarak hakkınızı ödemezse yada eksik maaş gösterirse işten çıktığınızda işsizlik maaşı için başvuru yapabilirsiniz. İşyerinin el değiştirmesi yada kapanması, işin ve işyerinin niteliğinin değişmesi sebepleriyle işten çıkarılmış olmak da yine işsizlik maaşını gerektirir. Ancak işsizlik maaşı için sebeplerden önce gerekli şartları taşımak önem arz etmektedir.

Kategori:

Diğer Haberler