İstanbul'da ekmeğe zam geldi! İşte yeni ekmek fiyatları

İstanbul Ticaret Odası Meclisi tarafından alınan karar neticesinde İstanbul'da geçtiğimiz günlerde 200 gram ekmeğin fiyatına %20 zam yapılması kararlaştırıldı
14 Ekim 2020 Çarşamba

İstanbul Ticaret Odası Meclisi 10 Eylül 2020 tarihinde almış olduğu karar geçtiğimiz günlerde meclis tarafından onaylandı ve yürürlüğe girdi. Alınan yeni kararla birlikte fiyatı 1,25 TL olan ekmeğin yeni fiyatı 1,50 TL oldu. %20'lik zam neticesinde yeni fiyatına ulaşan ekmeğin 240 gramlık fiyatına da zam geldi. Yeni zamla birlikte 240 gram ekmek ise 1,80 TL olarak güncellendi.

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Faik Yılmaz konu hakkında yaptığı açıklamada İstanbul'da ekmeğin fiyatına geçtiğimiz  yıldan bu yana zam gelmediğinin altını çizdi. Un, su, doğalgaz, elektrik ve ekmek üretiminde kullanılan her türlü girdinin zamlandığını ifade eden Yılmaz, alınan ortak komisyon kararıyla ekmeğe %20 oranında zam getirdiklerini açıkladı. Artık yeni 1,50 ve 1,80 TL'lik fiyatların geçerli olacağını ifade eden Yılmaz, karara göre ekmeğin kilogram fiyatının İstanbul'da 6,25 TL'den 7,50 TL'ye çıktığını belirtti. Bu zammın 200 gram ekmek için geçerli olduğunu söylerken, uygulamanın İstanbul'un çoğu ilçesinde hayata geçtiğini duyurdu.

2019 yılından bu yana ekmeğin fiyatının 1,25'ten geçerli olduğunu duyuran Yılmaz, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin devreye girmemesi durumunda ise yeni bir zammın devreye girebileceğini söyledi. Un ve maya fiyatlarda yaşanan dalgalanmanın bu zammı mecbur kıldığını belirten Yılmaz, un ve maya fiyatlarının neredeyse 2 katı kadar zamlandığını ifade etti.

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler