İstanbul İhracatçı Birlikleri'nden umut veren ihracatta artış açıklaması

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), 2020 Ocak ve Nisan aralığında yapılan ihracatın, Covid-19'a rağmen 2019'un aynı dönemine göre arttığını belirtti.
23 Mayıs 2020 Cumartesi

Covid-19 gerek dünya gerekse ülkemizde piyasaları ciddi bir krize sürükledi ancak İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB) böylesi bir dönemde umut veren bir açıklamada bulundu. İİB, Ocak ayı başlangıcı ile Nisan ayı sonuna kadar yapılan ihracatın, 2019'daki aynı döneme göre %2 oranında arttığını vurguladı.

Bünyesinde bulundurduğu 7 ihracatçı birliğiyle birlikte söz konusu dönemde 2 milyar 500 milyon dolarlık ihracat yapan İİB, pandemi döneminde ülkemiz adına önemli umut kaynaklarından biri oldu. İİB Koordinatör Başkanı Muhsin Çakıcı, özellikle tarım alanında üretilen ürünlerin bu konuda etkin rol oynadığını belirtti. Çakıcı, pandemi sürecinde gıda sektörünün büyük önem taşıdığını vurgulayarak, hijyenik ortamda üretimini ve lojistiğini gerçekleştirdikleri tarım ürününlerinin dünyanın birçok ülkesine ilettiklerini sözlerine ekledi. Ülkemizin üretim ve lojistik sürecinde hijyen kurallarına tamamen uymasının, ihracatın kilit noktalarından biri olduğu Çakıcı tarafından vurgulandı.

İİB, 2 milyar 500 milyon doları aşkın ihracatını dünyanın 185 farklı ürün pazarına göndermeyi başardı. 2 milyar 500 milyon doları aşkın ihracatın, 180 milyon dolarının Irak'a yapılmış olması dikkatleri çekti. Söz konusu ihracatta en çok payı olan Irak'a kümes hayvanları, orman ürünleri, mobilya, kağıt ve hayvansal ürünler satıldı. Irak'ın yanı sıra Almanya, İtalya, ABD ve Norveç'e de 100 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleşti. 100 milyon doların üzerinde ihracat yapılan ülkelere ise bakliyat, tohum, fındık ve fındık ürünleri, gemi ve yat gibi birçok ürün satıldı.

Kıtasal olarak ihracatın detaylarına bakıldığı zaman ihracatın en büyük payını 698 milyon dolar ile Avrupa Birliği ülkeleri aldı. Hemen ardından 550 milyon dolarla Ortadoğu ülkeleri ve 257 milyon dolarla da Afrika ülkeleri, Avrupa Birliği ülkelerini takip etti. İhracatın 534 milyon dolarlık kısmı ise Nisan ayında gerçekleşti. 534 milyon dolarlık ihracat Avrupa Birliği ve Afrika ülkelerine yapıldı. 

 

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler