İşte 2014 Bütçesine Dair Gerçekler!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bu defa 2014 yılına dair bütçe açıklarını kamuoyuna açıklamak için kameraların karşısına geçti.
17 Ocak 2015 Cumartesi 18:53


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bu defa 2014 yılına dair bütçe açıklarını kamuoyuna açıklamak için kameraların karşısına geçti. Geçtiğimiz yılın merkezi yönetim bütçesini açıklayan Bakan Şimşek bütçe açığının hedeflenen rakamdan daha düşük olduğunu söyledi. 

2014 yılının bütçe açığı 22.7 milyar lira oldu. Bu rakam yılın başında hedeflenen bütçe açığı rakamından 10.6 milyar lira daha düşük! Bakan Şimşek’in geçtiğimiz yıla dair açıkladığı rakamlar yalnızca bundan ibaret olmadı. 2014’te 448.4 milyar lira bütçe giderlerinin olduğu belirtildi. Bakan Şimşek’e göre bütçe performansı da iyi bir seyir izliyor. Çünkü önceki yıllara göre daha iyi bir tablo çizdi. 

Bakan Şimşek’e Göre Bir Sorun Var!

Şayet petrol fiyatları aynı düzeyde kalırsa Türkiye’de enflasyon 2 puan gerileyecek. Bakan Şimşek konuyla ilgili olarak “Cari açıkta petrol etkisini henüz görmedik, gecikmeli olarak yansıyacak. Petrol bu seviyelerde kalırsa cari açık 30 milyar doların altına inebilir” ifadelerini kullandı. Ancak Bakan Şimşek’e göre bir sorun var, o da verimlilik. “Şimdi sorun verimliliktir” diyen Bakan Şimşek, Türkiye’de verimlilik oranının son derece düşük olduğunun altını çizdi. 

“Türkiye 2017 yılında bütçe fazlasına gidebilir.” Bu sözler de Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e ait. Çünkü “2014 yılı içerisinde Türkiye ekonomisi muhtemelen % 3 büyüdü” diyen Bakan Şimşek, gelişmekte olan ülkelerin yıllık büyüme oranlarının ortalamasının % 2.7 olduğu söyledi. Ayrıca içinde bulunduğumuz yıl büyümenin % 4’ ulaşacağının tahmin ediliyor olması, açıklamada yer buldu.
Kategori:

Diğer Haberler