İşte Ziraat Bankası'nın 2015 Hedefleri

Ziraat Bankasının 2015 hedefleri.
04 Şubat 2015 Çarşamba 17:27


“Büyüme hedefleri” dendiğinde ülkemizde ilk akla gelen bankalardan biri de Ziraat Bankası oluyor. Haliyle bankanın 2015 yılında neler hedeflediği de uzun süredir merak ediliyordu. Konuya dair açıklama Ziraat Bankası genel Müdürü Hüseyin Aydın’dan geldi. Aydın hedeflerini ana başlıklar halinde açıklarken mühim konulara değinmeyi de ihmal etmedi.
Bankanın hayata geçirmek istediği hedefler arasında Ziraat Yatırım kurumsal finansman işlemlerinin daha aktif olması ve pek çok ilçede şubelerin açılması da yer alıyor.

“Almanya ve Bosna’da Gidişatımız Çok İyi”

Ancak hedefler yurt içi ile sınırlı tutulmadı. “Yeni alanların yanı sıra yeni coğrafyalarda faaliyet göstermek için de çalışıyoruz” diyen Aydın, yurt dışında hayata geçirilecek hedefler ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Kosova ve Karadağ’a giriyoruz. Bir diğer önem verdiğimiz coğrafya olması nedeniyle Çin’de temsilcilik düzeyinde faaliyet göstermek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Azerbaycan’da yeni bir bankacılık lisansı aldık. Mevcut iştirakimizdeki ortaklığımız da sürüyor. Kazakistan ve Azerbaycan o coğrafyada stratejik olarak bankacılık faaliyetlerimizi artırmayı planladığımız yerler. Almanya ve Bosna’da gidişatımız çok iyi. Malta veya Bahreyn’de bir off shore şube açmayı düşünüyoruz. Gerek yurt içi gerekse de yurt dışı iştiraklerimizin bilanço ve karlılığımıza katkılarının artırılması hedefimiz.”

Yöneltilen bir soru üzerine Hüseyin Aydın, “Bankamızın New York şubemiz de dahil olmak üzere hiçbir biriminin yasal çerçeve dışında herhangi bir faaliyeti yok. Fed’in her yıl yaptığı olağan denetimleri sadece mevzuat güncellemeleri ve yazılım iyileştirmeleri konularında yapılması gereken çalışmaları kapsıyor. Zaten teknoloji yatırımı ve mevzuat güncellemeleri bizimde çalıştığımız bir konu. Ayrıca bazı basın organlarında çıkan haberlerin aksine, gerek süreçlerde ve gerekse teknoloji alanında New York şubemiz için yapılmakta olan çalışmalar denetimler sırasında görülmüş olup söz konusu raporda bu ilerlemelere de olumlu olarak yer verildi” açıklamasını yaptı.

“Ziraat Bankası’nın Bilançosunu Normalleştiriyoruz”

Geçtiğimiz yılın bankacılık adına pozitif olduğunu dile getiren Aydın, kurumsal krediler odaklı bir büyüme planı belirlediklerini de sözlerine ekledi. Sektörün her zaman üzerinde bir büyüme kaydedecekleri yönünde iddialı bir ifade de kullanan Aydın, büyüme hedeflerini şöyle açıkladı: “Çünkü biz Ziraat Bankası’nın bilançosunu normalleştiriyoruz. Geldiğimiz noktada da, Ziraat Bankası kredilerinde 2014’te yaklaşık yüzde28 artış oranı ile sektörden daha hızlı bir büyüme yaptık. Bireysel kredilerde görece daha yavaş ancak kurumsal kredilerde daha hızlı büyüdük. Bireysel kredilerin toplam kredi portföyü içindeki payı son 3 yıl içinde sektör normlarına yakınsayacak şekilde normalize oldu. Yüzde 45’lerden yüzde 30’lara geriledik.
2014’te bireysel kredilerin artışı yüzde 10 olurken Kurumsal kredilerin artışı yüzde 40’a yakın oldu. 2015 yılında da sektörde kredi büyüme beklentisi yüzde 16’larda iken Ziraat’te 2014 yılına benzer bir seviyede, yaklaşık yüzde 25’lik bir kredi artışı öngörüyoruz. Bu artışı da ağırlıklı olarak reel sektöre kullandırılan krediler ile yapmayı planlıyoruz. Bilanço içinde yüzde 50-50 olan bireysel- reel sektör kredi dengesi ise halihazırda yüzde 70’i reel sektör, yüzde 30’u bireysel taraf oldu. Bireysel bankacılık yönetim stratejimizi farklılaştırıyoruz. Emekli müşteri yoğun bir bankacılıktan herkesin bankası olma stratejisine yöneliyoruz.” 

Kategori:

Diğer Haberler