İTO'dan Merkez Bankası'na Ucuz Dolar Çağrısı

İstanbul Ticaret Odası tarafından gerçekleştirilen eylül ayı toplantısında, artan döviz kuruna karşılık iki farklı öneri öne çıktı. İ
11 Eylül 2015 Cuma


İstanbul Ticaret Odası tarafından gerçekleştirilen eylül ayı toplantısında, artan döviz kuruna karşılık iki farklı öneri öne çıktı. İTO Başkanı İbrahim Çağlar, devletten kısa vadeli döviz burcu olan işadamına 2.7 lira sabit kurdan ucuz dolar satılmasını talep etti.

Reel sektörün 35 milyar dolar finans dışı borcu olduğunu belirten Çağlar, iş adamlarının hesaplarını 2,50 TL üzerinden yaptıklarını söyleyerek ucuz dolar talebinde bulundu. Başkan Çağlar'ın açıklamaları şu şekilde: “Biz bu 35 milyar dolar borçlanırken kur bu düzeylerde değildi. Öngörülmedik şekilde yaşanan artışlar oldu. Birçok işadamı hesabını 2.50’ye göre yaptı. Bugün ise dolar 3 TL’yi aşmış durumda. Sırf aradaki bu kur farkı yüzünden özel sektörün borcu 17.5 milyar TL kadar arttı. Bu sıkıntıyı aşabilmek için Merkez Bankamızı ve hükümetimizi iş dünyasıyla el ele vermeye davet ediyorum. Bu 17.5 milyar TL zararın karşılanmasında bize destek verin. Kısa vadeli döviz borcu olan işadamına devlet 2.70’den döviz satışı gerçekleştirsin”
Bu durumda TCMB'nin zararının 3,5 milyar dolar olacağını, bunun da bankanın bir yıllık karı olduğunu belirten başkan, bu paranın bu yıl hazineye devredilmek yerine çarkların döndürülmesi için kullanılabileceğini söyledi. Diğer Alternatif: Halkbank Faizde %50 indirim yapsın

Toplantı sonucunda ortaya çıkan bir diğer alternatif de Halkbank'ın kredilerinde indirim yapılmasını ve makro işletmelere yönelik adımlar atılmasını öngörüyor. Başkan Çağlar bu konuda da fikirlerini şöyle ifade etti: “Hazine Halkbank üzerinden esnaflara sağladığı yüzde 50 faiz indirimli kredi imkânını tüm şahıs firmalarına sağlasın. Ülkemizdeki şahıs işletmesi sayısı yaklaşık 500 bin civarında. Bu ekonomimizin üçte biri demek. İndirimli kredi imkânı hem onlara, hem de ekonomimize can suyu olacaktır”

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler