JCR Eurasia Rating Şekerbank İstikrarlı Dedi

JCR Eurasia Rating, Şekerbank T.A.Ş.'yi yüksek düzeyde yatırım yapılabilir kategori içerisinde değerlendirdi. Bankanın Uzun Vadeli Ulusal Notunu 'AA-(Trk)', Uzun Vadeli Uluslararası...
30 Haziran 2014 Pazartesi 13:39


Şekerbank’ın uzun süredir beklediği haber geldi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating, Şekerbank T.A.Ş.'yi yüksek düzeyde yatırım yapılabilir kategori içerisinde değerlendirdi.

Bankanın Uzun Vadeli Ulusal Notunu 'AA-(Trk)', Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Notunu 'BBB-', Kısa Vadeli Ulusal Notunu A-1+ (Trk), Kısa Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Notunu  A-3, görünümlerini ise istikrarlı olarak teyit etti. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating böylece Şekerbank'ın notlarını teyit etmiş oldu.
Derecelendirme kuruluşu tarafından rapor içeriğinde belirtilen açıklama şöyle: "Ülke geneline yaygın 312 şubesi ve 4 bini aşkın çalışanı ile kurumsal, ticari ve bireysel bankacılık alanlarında hizmet veren; ayrıca, sermaye piyasaları, faktoring, leasing, mortgage ve sigortacılık alanlarında iştigal eden iştirakleri ve bağlı ortaklıkları bulunan Şekerbank T.A.Ş 1953 yılından itibaren ulusal ölçekte faaliyet gösteren entegre ve orta ölçekli bir finansal kuruluştur.

Banka 2013 yılsonu itibarıyla aktif büyüklüğü bakımından Türkiye’nin en büyük 14. bankası konumunda olan bir bankadır. 2013 yılında kredi, mevduat, aktif ve öz kaynak gibi ana kalemlerde sektörün üzerinde bir büyüme gerçekleştiren bankanın varlık ve öz kaynak karlılığı bir önceki yıla göre gerilemesine rağmen, sürdürülebilir faaliyetlerden elde edilen kaynakların bünyede tutulması ve uluslararası kaynaklardan temin edilen sermaye benzeri kredilerin katkısı ile sermaye yeterliliği düzenlemelerde öngörülen seviyenin üzerinde seyretmeye devam etmiştir."

Diğer Haberler