Kamu bankalarından düşük faizli sosyal krediler

Kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank düşük faizli ve uzun vade seçenekli sosyal destek kredilerini açıkladılar. Detaylar haberimizde.
01 Haziran 2020 Pazartesi 14:58


Kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank mobilyadan taşıta, konuttan tatile kadar dört yeni kredi paketlerini açıkladı.

Normalleşme sürecine geçilen bu dönemde, kamu bankaları sosyal hayatın canlanması adına konut desteği kapsamında sıfır ve birinci el konutlar için, 12 ay ödemesiz dönemli ve 15 yıl vadeli, yüzde 0,64 faiz oranıyla finansman sunacak.

Kamu bankalarından 750 bin TL’ye kadar konut kredisi

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank 750 bin TL’ye kadar verilecek olan konut kredisiyle ilgili ortak bir açıklama yayınlayarak, bu tarihi imkândan daha geniş bir kitlenin yararlanabilmesi için kredi miktarının sınırlandırıldığını, üç büyük il olan Ankara, İstanbul ve İzmir için 750 bin, kalan diğer şehirler içinse 500 bin TL’ye kadar kredi kullandırılabileceği belirtildi. Aynı zamanda kredi kullandırımında yüzde 10’dan başlayan özkaynak / peşinat oranı da uygulanacağını belirtelim.
Bu kapsamda sıfır / birinci el konutlar için en fazla 12 ay erteleme yapılabilecek ve 15 yıla kadar vade seçenekleri uygulanacak. Yüzde 0,64 faiz oranı ile düşük bir faiz oranı da tüketiciye sunulacak. İkinci el konutlar içinse, 12 ay erteleme olanağı ve 15 yıla kadar vade imkânı geçerliliğini koruyor ancak ikinci el konut kredisi için faiz oranı yüzde 0,74 olarak açıklandı.

Yerli üretim taşıtlarda en yüksek faiz oranı yüzde 0,69

Yerli üretim yapan firmalardan sıfır kilometre binek araç, motosiklet ya da ticari araç satın almak isterseniz firmalar ile yapılacak olan anlaşmaya göre en düşük aylık yüzde 0,49, en yüksek yüzde 0,69 faiz oranı ile taşıt kredisi imkânı da bankalar tarafından tüketiciye sunuluyor.

İkinci el taşıt kredisinde 7 yaş sınırı

İkinci el binek otomobil, motosiklet ya da ticari araç satın almak istiyorsanız yüzde 0,82 faiz oranı ile asgari 6 ay, azami 60 aya kadar vade imkanları da bankalar tarafından tüketicilere sunuluyor. En fazla 150 bin TL’ye kadar kredi kullandırılacak olup, kredi tutarı kasko değeri üzerinden özkaynak / yabancı kaynak üzerinden hesaplanacak. Ayrıca yalnızca 7 yaşa kadar ikinci el taşıtlar için kredi hesaplanabilecek.

Sosyal Hayatı Destek Kredisi Paketi

Bu kredinin temel amacı hem bireysel tüketicilerin sosyal ihtiyaçlarını desteklenmesi hem de yerli üretim yapan mobilya, beyaz eşya, ev tekstil ve çeyiz firmalarının desteklenmesidir.

Yapılacak olan anlaşmalar ile asgari 3 bin, azami 30 bin TL tutarlı kredilerde, 6 ay ödemesiz dönem olanağı ve 60 ay vadelerle tüketiciye kolaylık sunulacak. Bu kredi için aylık faiz oranı yüzde 0,55 olarak açıklandı. Anlaşma yapılan firmalar bankaların internet siteleri üzerinden yayınlanacak.

Faturalı Tüketici Kredisi yüzde 0,82 faiz oranıyla

Anlaşmalı firmalar dışındaki yerli üretim yapan firmalardan satın alınacak pencere sistemleri, kahverengi ev aletleri, mobilya, ev seramik ve boya, çeyiz ve bisiklet gibi ihtiyaçların asgari 3 bin, azami 30 bin TL tutarında ve fatura karşılığında finansmanı sağlanabilecek. 6 ay ödemesiz ve en fazla 60 aya kadar vadelendirilecek finansman aylık 0,82 faiz oranı ile faizlendiriliyor.

Sosyal Hayatı Destek Kredisi Paketi ile 5 Haziran itibariyle kamu bankalarının şubelerinden başvurular başlayacak. 

Ortak yapılan bu açıklamaya karşın henüz bankaların internet sitelerinde krediler ile ilgili bir bilgi yer almıyor.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler