Kamu Konutlarında Kira Ve Masraf Bedelleri Açıklandı

Kamu Konutları Kanunu çerçevesinde, kamu konutlarının aylık kira bedellerini düzenleyen Maliye Bakanlığının Milli Emlak Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.
11 Mart 2014 Salı 11:54


Kamu Konutları Kanunu çerçevesinde, kamu konutlarının aylık kira bedellerini düzenleyen Maliye Bakanlığının Milli Emlak Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, yurt içinde mevcut bulunan konutların aylık kira bedeli 15 Ocak'tan bu yana her bir metrekare için kerpiç, ahşap, bağdadi ve benzeri konutlarda 1,35 lira, kalorifersiz konutlarda 2,11 lira ve kaloriferli konutlarda 2,77 lira olarak saptadı.
Ayrıca kira bedeline ilaveten aylık her bir metrekare için belirlenen ilave kira bedelleri de şu şekilde:

- Kaloriferci, kapıcı veya her ikisinin de kamu kurum ve kuruluşlarınca karşılandığı konutlardan 0,25 lira.

- Elektrik ve su bedellerinin tespitinde, kurumlarca gercekleşen hakikat giderlerin dikkate alınarak kullanıcılarından tahsil edilmesi asıl olup, sayaçların ayrılmasının mümkün olmaması sebebiyle elektrik, su veya her ikisinin de hizmet binası ya da fabrika tesislerinden karşılandığı konutlardan; elektrik sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde 0,56 lira, su sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde 0,56 lira, elektrik ve su sayacının her ikisinin de ayrılmasının mümkün olmaması halinde 1,13 lira ve konutlarda kullanılan suyun, şehir şebekesi dışında su kaynaklarından (kuyu, artezyen, kaynak suyu ve benzeri) karşılanıyor olması halinde 0,28 lira.

YAKITI KURUM TARAFINDAN TEDARİK EDİLEN KONUTLAR

Yakıt maliyetlerindeki artışlar dikkate alınarak, Kamu Konutları Kanunu kapsamındaki kurum ve kuruluşların yurt içindeki kaloriferli konutlarından, yakıtı kurum tarafından tedarik edilenlerde oturanlardan, ısı hisse ölçer ya da kalorimetre cihazı montajı yapılmamış konutlarda her bir metrekare için 15 Ocak 2014'ten bu yana 1,13 lira yakıt bedeli tahsil edilecek.

Isı hisse ölçer ya da kalorimetre cihazı montajı yapılmış konutlarda; belirlenen yakıt bedelinin 3 katını geçmemek kaydıyla, bağımsız bölümün tüketimi oranında hesaplanan yakıt bedeli konutta oturanlardan alınacak. Kurum ve kuruluşlar, lazım gelen gördükleri takdirde bu bedelin üzerinde yakıt bedeli tahsil edebilecekler.


Kategori:

Diğer Haberler