Karadeniz gazıyla doğal gaza indirim açıklaması

Karadeniz gazında mutlu sona 20 Nisan'da ulaşılacak. Türkiye'nin tüm konutlarda 35 yıllık ihtiyacını karşılayabilecek potansiyeldeki rezerv için...
08 Nisan 2023 Cumartesi 12:00


Karadeniz gazında mutlu sona 20 Nisan'da ulaşılacak. Türkiye'nin tüm konutlarda 35 yıllık ihtiyacını karşılayabilecek potansiyeldeki rezerv için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez flaş bir açıklamada bulundu. Bakan Dönmez, "Mayıs ayı itibaren artık ocaklarımızda kullanmış olacağız. Yerli gazın üretim maliyeti ithal gazın kullanım maliyetinden daha ucuz olacak. 20 Nisan’da sayın cumhurbaşkanımız müjdeyi paylaşacak, gündemi değiştirecek bir müjde diyebiliriz" diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz gazındaki son duruma ilişkin bilgi paylaştı. Türkiye tarihinin en büyük enerji projesi olan Sakarya Gaz Sahası'na ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Bakan Dönmez, ithalat ve ihracat dengesine dikkat çekti.
CNNTürk’te Hakan Çelik ile Hafta Sonu programında konuşan Bakan Dönmez’in Karadeniz gazına ilişkin açıklamasından öne çıkan detaylar şöyle:

Bu proje niçin önemli? Biz maalesef dışa bağımlıyız. Biz ülkede tükettiğimiz doğalgazın yüzde 99'unu ithal ediyoruz. Tükettiğimiz petrol ve petrol ürünlerinin de yüzde 99'u ithal. 95 milyar dolar civarında para harcadık geçen sene enerjiye. İthalatımız 350 milyar dolar civarında gerçekleşti. Bunun yüzde 30'unu enerji oluşturuyor.

Sanayide rekabetçiyiz. Daha fark yaratmak için enerji ürünündeki maliyeti düşürmemiz lazım. Sayın Cumhurbaşkanımızın 'Enerjide dışa bağımlılığı azaltacak ne varsa yapan' vizyonu çerçevesinde hareket ettik. TPO şirketler bazında baktığımızda dünyada ilk 5'te filo büyüklüğüyle. Bunun da neticelerini de almaya başladık. Aramak gerekiyor bulmak için.
Pandemide lojistikte bir takım sıkıntılar olmasına rağmen personelimiz fabrikada yatıp kalktı o ürünleri zamanında buraya gönderebilmek için. Bu inşaat pandemi döneminde yapıldı. 51 gemi çalıştı. Bazıları kısa süreli çalıştı. Kıyıdan çok açıktayız. Zor bir proje. Servis gemilerimiz 8-10 saatte gidiliyor. Helikopterler 40 dakika. Neredeyse Karadeniz'in ortasında. Sondajları yaptığımız bölgede su derinliği 2 bin 200 metre. 3 bin metreye yakın da karada ilerliyoruz.

Biz bu işe başladığımızda Fatih Sondaj gemisi Akdeniz'e operasyon için uğurladığımızda gemide çalışanların sayısı bir elin parmak sayısını geçmeyecek kadardı. Ama bugün 4 tane sondaj gemisinde yüzde 65-70'lik kısmı Türk personelinde oluşuyor. Beyin göçünü tersine çevirdik. 100 civarında mühendis kazandırdık. Ambargolarla karşı karşıya kalmıştık. Bu nedenle yabancı uyruklu bazı kişiler Türk vatandaşı oldu.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler