Kardeş Ülke Bankasına BDDK Onayı

BDDK onayladı, Pasha Bank Türkiye’de faaliyette bulunmak için kolları sıvadı.
05 Ocak 2015 Pazartesi 16:50


Kardeş ülke bankasına verilen bu onay ile faaliyetine resmen başlayan Pasha Bank Türk bankacılık sektörüne adım atmış oldu. 

Azeri banka Pasha Bank Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan arasındaki hattaki artan ekonomik faaliyetlerin sonucunda Türk bankacılık piyasasına girme kararı aldı.
Bu kararın sonucunda BDDK, Aksoy Holdinge bağlı olan Taib Yatırım Bank’ın çoğunluk hissesini almasına onay vererek 2007 yılında kurulmuş olan Pasha Bank için  “faaliyette bulunabilir”  onayını da resmen verdi.

Amacın Azeri yatırımcılara aracılık etmek olduğunu bildiren CEO Farid  Akhundov ayrıca Türkiye’deki potansiyelden faydalanmak isteyen Azerbaycanlıların Türkiye’ye getirilmesini sağlama olduğunu da sözlerine ekledi.

Aksoy Holding’in Azerbaycan ile daha önce de ortaklığı bulunmakta idi. Bu ortaklık enerji alanında olup amaç olarak da Azerbaycan’ın sahip olduğu petrolün işlenmesinde Pektim Aliağa tesislerinde rafineri kurmaktı.

Aksoy holding bu ortaklık ile daha önce enerji alanında sonra finans alanında da Azerbaycan ile ortaklığını pekiştirmiş oldu. Ayrıca Aksoy Holding 2012 yılında Bahreyn merkezli olan Taib Bank’ı satın almıştı.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler