Karşılıksız Çek Endişesi

Karşılıksız çeklerde artış görüldü.
12 Agustos 2015 Çarşamba 06:41


Faktoring şirketlerini ihracattaki düşüş ve iç piyasadaki durgunluktan etkilendi. Ancak faktoring şirketlerinin asıl kaygısı karşılıksız çekler.

KARŞILIKSIZ ÇEKLERDE ARTIŞ GÖRÜLDÜ

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi'nin verilerinde, ocak-mayıs 2015 dönemindeki karşılıksız çek sayısının 2014 yılının aynı dönemine göre yüzde 12 arttığını elde etmiştik. Şu sıralar ise faktoring şirketleri karşılıksız çeklerin gelmeye başladığını belirtiyor. Ülkede yaşanan siyasi belirsizliğin neden olduğu iç durgunluktan etkilenen faktoring şirketleri ihracattaki düşüşten de etkilendi. Ancak faktoringcilerin en büyük endişeleri, bankalardaki hesaplarda karşılığı bulundurulmadan düzenlenen çeklerde artış görülmesi. Karşılıksız çek sayısında ve tutarında artış görülürken, çeklerin ödenme oranı ise yüzde 9'a düştü.

Faktoring temsilcileri karşılıksız çeklerde artış görülmesini yavaşlayan ülke ekonomisine ve nakitte yaşanan sıkışıklıklara bağladı. Uzmanlar, çek veren bankaların, karşılıksız çeklerde sonradan ödenme oranının yüzde 10'un altında kalması gibi bir durumda kredilerini tahsil edememesinden endişeleniyor. Beraberinde sorunlu kredilerde de artış yaşanabileceğini belirtiyorlar.

Diğer Haberler