Katar ile SWAP anlaşması ekonomik verileri canlandırdı

Katar ile yapılan swap anlaşması ile 22 Mayıs haftasında 8 milyar dolar artış sağlandı.
29 Mayıs 2020 Cuma

Merkez Bankası’nın toplam rezervlerinde Katar ile yapılan swap anlaşması sonrasında, 22 Mayıs’ta biten haftada 8 milyar dolarlık artış sağlandı. Covid-19 salgını sebebi ile artan ödemeler ve kamunun artan döviz arzı Şubat ayı sonundan Mayıs 15’e kadar rezerv miktarını 23,4 milyar dolar azaltmış ve 84,4 milyar dolara gerilemesine sebep olmuştu.

Swap anlaşması sonrasında, 22 Mayıs ile biten haftada brüt rezervler 6,7 milyar dolar artış sağladı. Rezervlerdeki bu artış ile Şubat sonundan 15 Mayıs’a uzanan süreçteki 23,4 milyar dolarlık azalma, 22 Mayıs itibariyle 15,4 milyar dolara geriledi. Böylece TCMB verilerine göre net rezerv miktarı 32 milyar dolar olarak kaydedildi.

Koronavirüs sonrası haftalık 10 milyar dolar kayıp

Koronavirüs salgınıyla Merkez Bankası’nın haftalık 10 milyar dolar kayıp yaşadığı biliniyordu. Sonrasında haftalık 200 milyon dolara kadar gerileme yaşanmıştı. Piyasada bu kayıpların düşük mü devam edeceği yoksa hızlanarak artacağı mı takip ediliyordu. Bununla birlikte Katar ile yapılan 5 milyar dolarlık swap hattının 15 milyar dolara çıkarıldığı anlaşmanın açıklanmasıyla Merkez Bankası analitik bilançosuna göre 20 Mayıs itibariyle 10 milyar dolar girdi.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler