Kayısı Bu Sezon Yüzleri Güldürdü

Kayısı fiyatları üreticiyi sevindirdi.
06 Temmuz 2015 Pazartesi 14:53


Türkiye'de kayısı ihtiyacının %80'lik kısmını karşılayan Mersin'in Mut ilçesinde, kayısı üreticileri bu sezonu mutlu kapattılar.

Bu sezon kayısı ilk hasatlarını Nisan ayının ortalarında vermeye başladı. İlk dönemlerde kilosu 20 TL'den satılmaya başlanılan ve daha sonra ise kilosu 1,50 ila 7 TL arasında değişen fiyatlar ile alıcı bulan kayısının 3 ay süren hasat boyunca fiyatları 1,50 TL'nin altına hiç düşmedi. İç ve dış piyasalarda bu yıl canlılık geçen yıllara nazaran çok daha fazla. Özellikle Mut ilçesinde yetişen kayısıları dayanıklılığı, kokusu, aroması ve lezzeti sayesinde dünya çapında marka olmuş durumda. 2014 yılında üretilen 80 bin ton kayısının 25 bin tonu ihraç edilmişti. bu yıl ise 130 bin ton rekoltenin 50 bin tonu ihraç edildi. Ülkemizde yetiştirilen kayısı Romanya, Rusya, Ukrayna, Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine ihraç edilmektedir.
Kayısı üretiminin istihdama katkısı da bulunuyor. Özellikle Mut ilçesinde işsiz kişilere büyük bir iş kapısı. İlçe nüfusunun yüzde 60’ına kayısı üretimi ile istihdam sağlanıyor. Çoğunluğu kadınlardan oluşan bahçede kayısı toplama, halde ambalajlama olmak üzere 10 bin kişi, kayısı işçiliğinden ekmek kazanıyor. Bu sayede herkes kendine düşen payı alıyor. İşçisi, çiftçisi, tüccarı ve komisyoncusu kayısı üretiminden payını alıyor.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler