Keşfedilen doğal gazın değeri 65 milyar dolar

Bakan Dönmez, Karadeniz'de keşfedilen doğal gazın ekonomik değerinin 65 milyar dolar olduğunu dile getirdi.
22 Agustos 2020 Cumartesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz'de keşfedilen 320 milyar metreküplük doğal gaz hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Dönmez'in yaptığı açıklamalarda keşfedilen doğal gazın ekonomik değeri hakkında da dikkat çekici ifadeler yer aldı.

Bakan Dönmez, önümüzdeki dönemde petrol ve gaz fiyatlarının bilinmediğini belirtti. Bu nedenle de geleceğe dönük tahmin yapmanın zor olduğunu dile getiren Dönmez, dünya üzerinde gaz fiyatlarının petrole endeksli gerçekleştiğini söyledi. Geçmişe dönük rakamlara bakıldığı zaman ise bu büyülükteki bir gazın ekonomik değerinin 65 milyar dolar olduğunu söyleyen Bakan Dönmez, gaz araştırma çalışmalarının 14 ay önce başladığını belirtti.

Yapılan çalışmalar kapsamında yerin binlerce metre altının röntgen görüntülerinin alındığı söyleyen Bakan Dönmez, uzmanların değerlendirmelerinin ardından yapılan çalışmalar sonucunda böyle bir rezerve rastladıklarını ifade etti. Bakan Dönmez, ayrıca gazın tespit edildiği bölgedeki deniz derinliğinin 2100 metre civarında olduğunu da sözlerine ekledi.

1500 metre bir kazı sonucunda 2 tane gaz rezervuarının kesildiğini söyleyen Dönmez, birinin 100 metre, diğerinin ise 400 metre civarlarında olduğunu ifade etti. Buradan bir gaz akışı geldiğini söyleyen Dönmez, teknik ekibin, gazı test ettiğini ve basınç okumaları yaıtğını belirtti. Böylelikle gaz keşfi kararına vardıklarını ifade eden Dönmez, keşfin ardından gerekli bilgilerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iletildiğini söyledi. 

Türkiye'nin yıllık gaz tüketimine dikkat çekildi

Bakan Dönmez, Türkiye'nin yıllık gaz tüketimine de dikkat çekti. Türkiye'nin yıllık doğal gaz tüketiminin 45-50 metre küp olduğunu söylerken, dışarıdan hiçbir şekilde gaz alınmaması durumunda bile keşfedilen gazın Türkiye'nin en az 7-8 yıllık ihtiyacını karşıladığını belirtti. Ayrıca keşiflerin devam ettiğini ve bu rakamın daha da artabileceğini söyledi. İlk gazın kıyıya ulaştırılması konusunda 2023 yılını hedeflediklerini ifade eden Bakan Dönmez, sahadan yapılacak üretim hakkında planlama yapılacağını söyledi.

Bu tarz sahalarda ilk üretimin görece düşük olabileceğine dikkat çeken Bakan Dönmez, aşamaların hepsinin planlanacağını hem sektöre hem de kamuoyuna duyurulacağını söyledi. Gaz fiyatlarının tahmin edilmesinin zor olduğunu belirten Dönmez, şuanki gazın tahmini 65 milyar dolar civarında olduğunu sözlerine ekledi. Keşfedilen gazın kıyıya ulaştırılması konusunda yabancı bir şirketle ihale usulü anlaşma yapacaklarını belirten Dönmez, bunun yanı sıra gazın Türkiye içinde dağıtımı konusunda da tamamen yerli imkanlara başvurulacağını söyledi.

Keşfedilen hazla birlikte yıllık 40 milyar dolarlık bir tasarruf edileceğini söyleyen Bakan Dönmez, böylelikle gazın cari açığa önemli ölçüde katkısı olacağını belirtti.

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler