Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağına 2 ay daha engel konuldu

Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararına göre işten çıkarma yasağı ve kısa çalışma ödeneği 2 ay daha uzatıldı.
27 Ekim 2020 Salı

Pandeminin ekonomik etkilerinin azaltılması ve işçilerin haklarının korunabilmesi adına Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi doğrultusunda işten çıkarma yasağı ile kısa çalışma ödeneği gibi önemli haklar ilan edilmişti. Geçtiğimiz aylarda tekrar uzatılan işten çıkarma yasağı ve kısa çalışma ödeneği, 26 Ekim itibariyle Cumhurbaşkanı kararı ile 2 ay daha uzatıldı ve karar Resmi Gazete'de yayınlandı.

Son olarak 30 Haziran itibariyle uzatılan bu kararlar, Ekim ayı sonunda net bir şekilde sona eriyordu ancak beklenen oldu ve pandeminin ekonomik etkilerine ilişkin açıklanmış olan bu iki karar uzatıldı. Kısa çalışma ödeneğine ilişkin açıklanan kararda pek değişiklik olmazken, işten çıkarma yasağına ilişkin açıklanan kararda birtakım düzenlemeler söz konusu oldu. Düzenlemeler hem işveren hem de işçi cephesine ilişkin düzenlemeler olarak dikkat çekerken, işçinin sözleşme fesih hakkı da çok tercih edilen bir madde ile kalkmış oldu.

Açıklanan karara göre işçinin, işyerinde ahlak ve iyi niyet kurallarını bozacak veya zarar verecek şekilde hareket etmesi, iş sözleşmesinin veya süresinin sona ermesinin, işyerinin kapanması, faaliyetlerinin ve işin tamamıyla sona ermesi gibi durumlar dışında işverenler herhangi bir şekilde işçinin sözleşmesini fesh edemeyecekler. Bununla birlikte işverenler işçiyi kararın açıklandığı tarihten itibaren ücretsiz izne çıkarmak isterse, 3 aydan fazla ücretsiz izne çıkaramayacaklar. Kısmen ücretsiz izne ayırmak söz konusu olabilecek ancak işçinin de ücretsiz izin nedeniyle sözleşme fesih hakkı ortadan kalkacak. Yani ücretsiz izin nedeniyle işçiler sözleşme feshi yapamayacaklar.

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler