Komisyon Ücretini Vatandaş Bankadan Geri Aldı

Yurtdışına kurla yapılan ödemelerden komisyon alınması üzerine yapılan şikayeti içermektedir.
17 Agustos 2015 Pazartesi 07:13


Türkiye Bankalar Birliği, yurtdışına kurla yapılan ödemelerden komisyon alınamaz kararı verdi. Böylelikle kızının okul masrafları için ödeme yapan F.B. adlı vatandaş, bu ödeme üzerinden bankanın kestiği komisyon parasını geri aldı.

BANKA TALEBİ REDDETTİ

F.B. adlı vatandaş internet üzerinden kızının okul taksiti için kredi kartı ile ödeme gerçekleştirdikten sonra, gelen ekstresini incelediğinde ödeme tutarının yüzde 3 fazla yansıtıldığını fark etti. Araştırmaları sonucunda yaptığı ödeme üzerinden bankanın yüzde 3'lük komisyon aldığını öğrenen F.B. ilgili bankadan parasının iade edilmesini istedi. Ancak banka bu talebi reddederek parayı vermedi. F.B. bunun üzerine TBB Hakem Heyeti'ne başvuruda bulunarak parasının verilmesini istedi.

Başvuruyu inceleyen Türkiye Bankalar Birliği (TBB) söz konusu işlemin Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'na uygun olarak gerçekleştirilmediğine karar verdi. Verilen bu kararla birlikte TBB, bankanın 473 TL değerindeki yüzde 3 oranında aldığı komisyonu F.B.'ye iade etmesi gerektiğini belirtti. Kararın ardından F.B. 473 liralık komisyon parasını bankadan tahsil etti ancak Bankalar Birliği Hakem Heyeti'ne yeni bir başvuruda bulundu.
Geçmişte yağmış olduğu 5 ödeme üzerinden de bankanın yüzde 3'lük komisyon aldığını iddia eden F.B.'nin başvurusu için Hakem Heyeti görüşmeyi kabul etti. Son iki yıllık sürece ait inceleme yapan Bankalar Birliği Hakem Heyeti kararlarını yaklaşık 4 ay içinde neticelendiriyor.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler