Komşuya Verilen Sürenin Ardından Euro Düştü

Yunanistan'a verilen sürenin bitmesinin ardından euro düştü.
08 Temmuz 2015 Çarşamba 11:45


Avrupa liderlerinin Yunanistan'a 12 Temmuz Pazar gününe kadar süre vermesinin üzerine Euro son beş haftanın en düşük seviyesine yakın seviyelerden işlem görmeye başladı.

YUNANİSTAN'A EURO BÖLGESİNDEN ÇIKMAMASI İÇİN SÜRE VERİLDİ

Almanya Şansölyesi Merkel Yunanistan'a Euro Bölgesi'nden çıkmaktan kaçınması için 12 Temmuz Pazar gününe kadar süre verdi. Bunun üzerine Euro, son 5 haftanın en düşük seviyesinin % 0.8 uzağından işlem görmeye başladı.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in Salı günü “iyimser olmadığını” açıklamasının ardından Euro çoğu önemli para birileri karşısında zayıfladı. Euro/ Dolar paritesinde ise öngörülen fiyat dalgalanmaları için göstergeler son üç yılın en yüksek seviyesine ulaştı.
Euro, Dolar kuru karşısında Tokyo saati ile 09:17’de alınan verilere göre 1.1003 dolarda yatay bir seyir gösterdi. Salı günü yüzde 1,3'e yakın değer kaybı yaşayan Euro, 1.0916 dolar ile 2 Haziran tarihinden beri en zayıf seviyesini görmüş oldu.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Yunanistan’ın Euro Bölgesi'nden çıkış senaryosunun tüm detaylar düşünülerek hazırlanmış olduğunu belirtti.
New York’taki Sumitomo Mitsui Banking Corp. döviz yöneticisi Masato Yanagiya'nın açıklaması ise şöyle oldu: “Yunanistan meselesi önümüzde ve ben kişisel olarak Grexit ihtimalini yüzde 50 olarak görüyorum. Eğer euro çok hızlı gerilerse çok hızlı sıçraması da mümkün”

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler