Konut Kredilerinde Artış Olacak

Konut kredileri yükselecek Merkez Bankası'nın faiz artırımına gitmesinin beklenmesi kredi hacminde kısıtlamaya gideceğini belirtmesi kısa vadede konut kredilerini yükseltecek.
07 Şubat 2014 Cuma 13:26


Emlak sektöründe dalgalanmalar devam ederken bu kez konut kredilerinin yükseleceği beklentisi gündemi sarstı. Merkez Bankası'nın faiz artırımına gitmesinin beklenmesi ve kredi hacminde kısıtlamaya gideceğini belirtmesi kısa vadede konut kredilerini yükseltecek.

Amerikan Merkez Bankası'nın para musluklarını kısmaya başlamasıyla birlikte gelişen ülke para birimleri üzerinde baskı oluşması sonucu para birimleri değer kaybetti. Birçok ülke döviz kurlarının yükselmesini engellemek için faiz artırımına gitme kararı aldı.
Ekonomi gündeminde son gelişmeleri n Emlak piyasasındaki etkilerini değerlendiren Erpay Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Er, "Mevcut faiz artırımının konut piyasası üzerindeki etkilerinin bariz şekilde belirgin olacak ama Türkiye'de konut arz-talebin dengede olmasından dolayı konut fiyatlarında belirgin bir artış veya bir düşüş olmayacak. Faiz artımının daha çok kredi oranlarında yüzde 10-15'lik bir artışa neden olabilecek. Bu da tüketici aleyhine bir durum olacak. Bu yüzden faiz artırımının kredi oranlarına etkisi 1-2 ay sürebilir. Bu da tüketici için en uygun ortam olmasa bile, ev almayı düşünenlere bir fırsat" şeklinde konuştu.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler