Konut Kredisi Başka Bankaya Nasıl Taşınır

Konut kredisini başka bankaya taşımak.
22 Temmuz 2015 Çarşamba 12:28


Konut kredisi kredi türleri arasında tutarı en yüksek olan kredidir. Aynı zamanda geri ödeme vadeleri de diğer krediler ile kıyaslandığında çok daha uzundur. Bu yüzden bankalar konut kredisi başvuruları çok daha titiz bir incelemeden geçirirler. Kredi verecek olan banka ekspertiz incelemesi ile evin değerinin belirlenmesini sağlar.

Bu değerin sadece % 75’ine kadar konut kredisi kullanılabilir. Geri kalan % 25 oranındaki miktar kredi kullanmak isteyen kişi tarafından ödenmelidir. Bankalar tarafından konut kredisi kullanan kişilere yeniden yapılandırma şansı da tanınır. Ancak konut kredisini yeniden yapılandırma tüketiciler için her daim daha karlı bir işlem olmaz. Bazı durumlarda çok daha olumsuz bir tablo da ortaya çıkabilir.
İşte bu durumda devreye krediyi başka bir bankaya taşıma alternatifi girer. Kredi transferi yapmak her durumda karlı bir işlem değildir. Çünkü kredi yeni çekiliyormuş gibi yeni faiz oranları eşliğinde yeniden yapılandırılır. Eğer faiz oranı transfer işleminde daha düşük olursa bu durumda kredi transferi de karlı bir işlem olacaktır.

Kredi transferi yapmak isteyenlerin öncelikle kredisini erken kapatmak için ne kadar ödeme yapması gerektiği ve erken kredi kapatma cezası gibi konularda bilgi sahibi olması gerekir. Kanunlar kapsamında kredi transferi yapma sayısı hakkında herhangi bir sınırlama yok. Dileyen herkes defalarca dahi kredi transferi yapabilir ve banka değiştirebilir. Ancak ödenmesi gereken rakamlar açısından iyi bir değerlendirme yapılması gerekir.

Diğer Haberler