Konut Kredisinde Yeni Tüketici Kanunu Sorunu

Konut üretimi yapan mütehahhitler ve inşaat şirketleri ile anlaşma yapılan bankalar yeni tüketici kanunu çerçevesinde gerçekleşecek sözleşmeler için anlaşma sağlamada sorunlar yaşanmakta.
18 Haziran 2014 Çarşamba 00:11


Bankalar ve müteahhitler arasında yaşanan anlaşmazlık halen sürüyor. Bu anlaşmazlığa neden olan ise Yeni Tüketici Kanununda yer alan cayma hakkı oldu. Bankadan konut kredisi alarak ev sahibi olmak isteyenler 28 mayıs’tan bu yana bekliyor. Nedeni ise yaşanan belirsizlik… Konut üretimi yapan ve bir an önce satış aşamasına geçmek isteyen müteahhitler ve inşaat şirketleri ile bankalar arasında yeni tüketici kanunu kapsamında bir anlaşma yapılması ise şimdilik çok güç görünüyor.

14 Gün İçinde Cayandan Masraf Alınmayacak

Yeni Tüketici Kanununa göre ilk 14 gün içinde cayma hakkı olan tüketici bu süre içinde cayma hakkını kullandığında kendisinden hiç bir isim altında masraf alınmayacak. Konut kredi kullanımı ise 14 gün olan cayma süresi sonunda verilecek. Ancak bu süre içinde banka tüketicinin kredisini hazırlayıp satıcının hesabında bloke altına alıyor. Dolayısıyla kredi sahibi, kredisini blokeli olduğu için kullanamıyor. Müteahhitlerin itirazları da işte bu noktada başlıyor.

Kredi Kullanımı Durma Noktasına Geldi

Konut üreticileri 14 günlük süre içerisinde kredinin kendilerine verilmesini talep ediyorlar. Ancak bankalar bu öneriye pek sıcak bakmıyor. Henüz bir anlaşmaya varılamadığı için bankalar konut kredisi kullandıramıyor. Hatta ön ödemeli konut satışlarında yaşanan kredi kullanımının, inşaat firması ya da müteahhit ile yapılan sözleşmelerin yenilememesinden dolayı 28 Mayıs Yeni Tüketici Kanunu yürürlüğe girdikten sonra durma noktasına geldiği ifade ediliyor. Henüz konuyla ilgili yeni bir adım atan olmadı. Bankalar söz konusu önerinin kendileri için uygun olmadığı görüşünü savunuyor.

Konuya ilişkin özel bir Bankanın Şube Müdürü tarafından yapılan açıklamada, "Konut kredi faizlerinin düşmeye başladığı bu dönemde, ipotekli konut satışlarının artması gereken noktada durma noktasına geldik. Tüketici Kanunuyla beraber gelen yeni düzenlemede kullandırdığımız kredi hesapta bloke halinde kalması gerekiyor, tam da bu noktada inşaat firmaları bu paranın kendilerine verilmesini istemekte. Kanun gereği biz bu parayı hesapta bloke halinde tutmak durumundayız. Firmalar bu paranın kendi hesaplarına geçmesini ve 14 günlük süre içerisinde müşterinin cayması durumunda ise parayı kendilerinin iade etmek istiyorlar ve bu durum önemli bir çıkmaza neden oluyor" ifadeleri yer aldı.

Kategori:

Diğer Haberler