Konut Kredisindeki Faiz Oranları Düşecek

Konut kredilerindeki düşüşün önümüzdeki dönemlerde de devam edeceği ortaya çıktı.
31 Mart 2016 Perşembe 14:21


Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, konut kredilerinin önümüzdeki dönemlerde düşmeye başlayacağını ve kredi alanların eline toplu para geçtiği durumlarda kredilerin kapatılmasının daha doğru olacağını belirtti.

Mevcut olarak konut kredilerinde uygulanmakta olan yıllık maliyet oranlarının ortalamaya sahip olmasından dolayı eğer elinizdeki mevcut para ile yıllık olarak oranında gelir elde edemiyorsanız, elinizdeki para ile konut kredilerinizi kapatmanızın daha yararlı olacağı da ortaya çıktı.

Krediyi Yeniden Yapılandırmak Doğru mu?

Merkez Bankası tarafından uygulanan para politikalarının değişimlerinin devam ettiğini ifade eden Ömer Faruk Çelik, “Faiz oranlarında sürekli olarak yaşanan düşüşler yakın bir zaman içerisinde konut kredisindeki faizlere de yansımaya başlayabilir. Faiz oranlarında ufak bir şekilde görülmeye başlayacak olan düşüşler, yakın bir zaman içerisinde gözle görülür şekilde düşmeye başlayabilir.” açıklamasını yaptı.
Vadenin üzerinde büyük bir etkiye yol açtığı kredi yeniden yapılandırılmalarında Ömer Faruk Çelik’in açıklamaları şu şekilde oldu:

“Vadenizin kalan süresi 2 aylık bir süre olduğu zaman 2 aylık süreç için %2 erken ödeme ücreti ve ek bir dosya masrafı da ödemeniz sizin birikimlerinizden gidecektir. Ancak kalan vadeleriniz uzun olduğu zaman yeniden yapılandırma yöntemi ile büyük bir avantaj elde etmeye başlayabilirsiniz.”

Krediyi Erken Kapatmak Avantajlı mı?

Farklı bankalardan yeniden yapılandırma yapmıyorsanız mevcut olan gayrimenkul hakkında banka ipoteği olacağı için tapu işlemlerini de tekrar etmek durumunda olmazsınız. Ancak ayrı bir banka ile yeniden yapılandırma için masaya oturduğunuz zaman elinizdeki binanın ipoteğinin kaldırılması ve başvurduğunuz bankanın tekrar ipotek koyması gerekebilir. Bu noktada sizler de ek bir tapu ve harç masrafı ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Kredilerin erken ödenmesi durumunda tüketicilerin avantajlı konuma geçebildiğini vurgulayan Ömer Faruk Çelik, “Ödemeye devam ettiğiniz kredinizin uygulanmakta olan faizleri ile yeni almaya başladığınız kredinizin arasında faiz oranları farklı ise, ek masrafları ödemeyi göze alarak yeniden yapılandırmaya gidebilirsiniz. Masraflar dahil olduğu halde böylelikle daha avantajlı bir duruma geçebilmeniz mümkün olabilir.” şeklinde konuştu. 

Kategori:

Diğer Haberler