Konut Kredisine % 15 Devlet Desteği

Ev almaya karar verdiniz. Bir miktar birikiminiz var, kalanı için de konut kredisi almayı düşünüyorsunuz. Devlet desteğiyle daha ucuza alacaksınız!
27 Ocak 2015 Salı 20:07


Ev almaya karar verdiniz. Bir miktar birikiminiz var, kalanı için de konut kredisi almayı düşünüyorsunuz. Devlet desteğiyle daha ucuza alacaksınız!
 
Konut Kredisine Devlet Desteği müjdesini Başbakan Davutoğlu "İnşaat Sektörü Toplantısı"nda verdi.
 
Süreç şöyle işleyecek:

Bir bankaya, birikiminizi sadece Konut almak için kullanabileceğiniz bir hesap açıyorsunuz. Hesapta paranız birikiyor..Ev almaya karar verdiniz. Konut kredisi alabilmek için birikiminizin konutun değerinin %25'i kadar olması gerekiyordu.
Bankaya açtığınız bu Konut Hesabı ile birlikte, konutun değerinin 'i kadar biriktirdiğinizde devlet buna katkıda bulunuyor ve böylelikle %25'lik nakit tamamlanmış oluyor.
 
Örneğin: Satınalacağınız ev 100.000 TL. Konut almak için açtığınız hesapta 15.000 TL biriktirdiniz. Devlet'in 10.000 TL katkısı ile paranız 25.000 TL oluyor ve kalan 75.000 TL için kredi çekebiliyorsunuz.
 
Konut kredisi devlet desteği her yıl için mi? Hayır. Konut hesabına yatırdığınız parayı en az 5 yıl hesapta tuttuktan sonra bu desteğe hak kazanıyorsunuz. 
Hesaptaki para 5 Yıldan Önce çekilirse ne olur? En Erken ne zaman çekebilirsiniz? 3 yıla kadar çekerseniz hiçbir destek alamazsınız. 3.yıl çekerseniz destek, 4.yıl çekerseniz destek kazanabiliyorsunuz.

Konut kredisi hesabını ilk ev alışınızda kullanabilirsiniz. Sonraki ev alımları için bu hesaptan faydalanamazsınız. 
 

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler