Koronavirüsün finansal piyasalar üzerindeki etkisi

Finansal piyasa verileri ve altyapısı küresel sağlayıcısı Refinitiv'de Pazar Geliştirme Performans Direktörü Carl Larry, koronavirüsün küresel piyasalara etkisini yazdı.
22 Nisan 2020 Çarşamba 16:14


Finansal piyasa verileri ve altyapısı küresel sağlayıcısı Refinitiv'de Pazar Geliştirme Performans Direktörü Carl Larry'nin yayımladığı yazıda, finansal piyasaların koronavirüsden bu yana çok baskı, oynaklık ve belirsizlik içinde olduğu, Şubat 2020'nin sonunda küresel hisse senedi piyasalarınında serbest düşüş yaşadığı söylendi. Larry, özellikle koronavirüs pandemisi ciddiye almayanlar için büyük resmi hala göremediklerini belirtiyor.

Carl Larry yazısında koronavirüs ve piyasalar ile ilgili "ne olabilir" başlığı altında şunları söyledi:
"Karantinalar ve ekonomik izolasyonlardan geçmeye devam ettikçe, etkinin bileşik bir oranda arttığı görülmektedir. Bu salgının en önemli kısmı; finansal ve sosyal sonuçlarını, insanların farkında olmaları gerektiğidir. Bu sürekli baskı ve yayılma bulaşmasının küresel ekonomiyi durgunluğa itme şansı yüksektir. Petrol piyasalarında, petrol fiyatlarının 2015 yılında varil başına 30 doların altında görülen düşük seviyelere düştüğünü görmek mümkün.

Finans ve emtia piyasalarına odaklanarak dengeyi korumanın anahtarları; bilgilendirilmektir. Döviz piyasalarını izlemek, emtiaların ithalat ve ihracatını kapsamak kadar önemlidir. Böyle bir 'kara kuğu' olayını tahmin etmenin bir yolu yoktur, ancak önceki pazarları bu kritik anormalliklerden geçerken karşılaştırabiliriz. Bu dünyadaki her şey yeni bir haber olayı olduğundan, her şey tanıdık bir döngüyü takip ediyor."

Larry, Çin'in ithalatta durma ve ihracattaki düşüş ile birlikte petrol ihtiyacının ciddi ölçüde azaldığını ve OPEC'in patladığını söylüyor.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler