Kred Kartı Taksit Yasağına Pratik Yöntemler

Kredi kartıtaksit yasağına karşı büyük küçük birçok esnaf farklı yöntemler geliştirmeye başladı bile
04 Şubat 2014 Salı 01:02


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kredi kartı kullanımında taksit yapılmasına sınırlama getirdi. BDDK’nın bu kararı pek çok çevreden tepki görse de yürürlüğe girdi ve uygulanıyor. Ancak bu kararla birlikte bazı pratik yöntemlerin geliştirilmesi de uzun sürmedi. Habertürk kanalının yaptığı habere göre, taksit yasağını aşmak için uygulanması planlanan yöntemlerden sadece birkaçı şöyle:

VERESİYE DEFTERİ: Çok eski dönemleri hatırlatan veresiye defteri geri dönecek. Henüz kredi kartı ile tanışmadığımız dönemlerde küçük esnafın uyguladığı veresiye defteri, artık pek çok mağazada devreye girecek. Taksitler deftere tek tek not edilecek. Ödenen taksitin üstü çizilecek.
SENET DÖNEMİ: O dönemlerde büyük esnaf da senet işlemini uygulardı. Senet de hayatımıza geri dönecek uygulamalar arasında yer alıyor. 12 ayı hatta 24 ayı bulan senetler imzalanacak.

MAĞAZA KARTI: Mağazalar kendi müşterilerine özel kart uygulamasına geçecek. Kartı olan müşterilerine bu yöntemle taksit yapacak. Taksit tutarı ve ödemeler, o mağazanın kendi sistemi üzerinden takip edilecek.

ANINDA BİREYSEL KREDİ: Büyük miktarlı satışlar için anında bireysel kredi çekilecek. Taksit yasağından en çok etkileneceği tahmin edilen teknoloji marketleri bu yöntemi uygulamayı planlıyor. Dolayısıyla bireysel kredi asgari tutarlarında da hatırı sayılır bir düşüş meydana gelmesi bekleniyor.

KONTRATLI TELEFON: Sadece pahalı modellerde ve yüksek konuşma garantisi ile alınan kontratlı telefon uygulaması yaygınlaşacak. Vatandaş konuşma garantisi verip, kontratlı telefona yönelecek. Bazı firmaların konuyla ilgili tanıtıcı reklam kampanyaları hazırlığında olduğu söyleniyor.

FATURA OYUNU: Her şeyin satıldığı bazı mağazalarda, cep telefonu alındığında sisteme 'giyecek' olarak girilmesi formülü üzerinde de duruluyor. Hatta bazı teknoloji ürünleri satan mağazaların, bu fatura oyununu gerçekleştirebilmek için taksit sınırlamasına dahil olmayan ürünleri de satmaya başlayacağı söylentisi şimdiden kulislerde konuşulmaya başlandı. 

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler