Kredi Almak İsteyenler İçin Değelendirme Nasıl Yapılır?

Kişilerin kredi başvurularıyla ilgili olumlu ya da olumsuz karar vermek için öncelikle başvurulan kredi kayıt bürosu olmakla birlikte nihai karar toplam değerlendirmeler sonucu verilir.
02 Nisan 2014 Çarşamba

Bankacılık sisteminde Kredi Kayıt Bürosunun belirlediği kredi notu oldukça önemlidir. Alınmak istenen kredi için bir referans değeri taşıdığı gibi kredi kullanan kişinin ödeme alışkanlıkları konusunda bilgi vericidir.

Bankacılık işlemlerinde önemli rol oynamakla birlikte tek başına belirleyici bir unsur değildir. Bazı durumlarda kurumun inisiyatifi söz konusu olabilir. Bu durum kişilere olumlu bir dönüş sağlar.

Gelişen sistem sayesinde kişiler kredi notlarının belirlenmiş değerlerini 1 ocak 2013 tarihinden beri internet ağı üzerinden görebiliyorlar. Bu durum kişilerin kafalarında oluşan soru işaretlerini sonlandırırken, ilerleyen zamanda karşılaşacakları tabloya hazırlıyor.

Ödemelerine sadık kişilerin kredi değer tablosunda kredi notu yüksek görünürken, tam tersi durumlarda düşük kredi notu karşılarına çıkıyor. Artık “risk raporu” diye adlandırılan bankacılık sicilini elde etmek mümkün.

Kişilerin bankalarla ilgili kredi ve kredi kartı limiti, ödeme gibi bilgilerini içeren rapor, Kredi Kayıt Bürosunun internet adresine giriş yapılarak alınabiliyor. Geçmiş döneme ait görünür olan borçları da gösteren bu rapor, kişinin banka sistemlerinde nasıl göründüğüne dair bilgi veriyor.

Diğer Haberler