Kredi Borcunu Erken Ödeyene İndirim

Kredi borcunda erken ödeyenlere yeni avantajlar
21 Ocak 2015 Çarşamba 16:10


Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen Taksitle Satış Sözleşmeleri Yönetmeliği, resmi gazete tarafından da yayınlanarak yürürlüğe girmiş oldu. Yönetmelik kapsamında taksitli satış sözleşmeleriyle alakalı uygulamaların usul ve esasları değişime uğruyor.

Tüketiciyle taksitli satış arasında kurulan sözleşmeler, tüketicilerin kira sürelerinin sonunda sahip oldukları malın mülkiyet edinilmesi zorunluluğunu kapsayan yönetmelik, kredi kartıyla yapılan alışverişlerde geçerli olmayacak.
Yeni yönetmelik ile birlikte, taksitli satış sözleşmeleri yazılı bir biçimde kağıt üzerinde gerçekleştirilerek kalıcı bir şekilde tüketiciye teslim edilecek. Tüketici, yapmış olduğu alışverişlerden sonra talep ettiği takdirde hiçbir ücret ödemeden bir kerelik olmak şartıyla sözleşmenin örneğine sahip olabilecek.

Cayma Hakkı ve Erken Ödeme

Son 7 gün içerisinde gerçekleştirilen taksitli alışverişler, herhangi bir sebep belirtmeksizin ve cezai şart ödememek koşuluyla sözleşmeden cayma hakkını tüketicilere verecek. Fakat sözleşmenin oluşum sürecinden ürünün teslimine kadar olan süre içinde de cayma hakkına sahip olabileceksiniz.

Cayma hakkının süresi dolmadan önce, tüketicilerin onayıyla birlikte mevzu bahis hizmetin sözleşmelerinde tüketiciler cayma haklarını kullanamayacaklar.

Tüketiciler, borçlarının toplam miktarını erken ödedikleri takdirde vade sürecine girmeyen taksitlerin ödemelerini de yapabilecekler. İki durumda da satıcı ve tedarikçi, faiz ya da komisyon sürecinde ödenen miktarları gerektiği takdirde indirimini yapmakla sorumlu tutulacak.

Ayrıca tüm bunlara ek olarak tüketicilerin ürünü teslim aldıktan itibaren 7 gün içindeki kullandığı cayma hakkı için hiçbir masraf tüketiciden talep edilemeyecek, geri ödemesi gerçekleştirilecek.

Diğer Haberler