Kredi Çekenler Dosya Masrafına Dikkat

Dosya masrafını üç yıl aradan sonra tahsil eden Mehmet Ali Çaldağ, 2013 yılında yaptığı yeniden yapılandırma işleminden dolayı bankanın kendisinden tahsil ettiği 1250 TL’yi iade almak için dava açtı
08 Mart 2014 Cumartesi 00:38


Geçtiğimiz yıl yayın organlarında sıkça yayınlanan, haksız yere bankalar tarafından alınan dosya masraflarının iade süreci tartışmalar yaratmıştı. Dosya masrafları, bağlı bulunulan il hakem heyetine baş vurularak geri alınabilir. Daha önce bankalar tarafından alınmış, gereksiz dosya masrafları çıkan karar doğrultusunda geri iade ediliyor.

Medyada yer alan bu haber dolayısıyla bir çok kişi geri alma girişiminde bulunuyor. Banka şubeleri ile doğrudan bir anlaşma sağlanamadığı ya da ödenmesinde sıkıntı yaratılan dosya masrafları için kişiler icra yoluna gidebiliyor. Geçtiğimiz yıl dosya masrafları dolayısı ile bir çok kişi il hakem heyetine başvurarak karar çıkardı.

Çıkan kararlar doğrultusunda ödemeye yanaşmayan bankalara davalar açıldı. Bu yıl alacaklarını talep etme yoluna giden kişiler içinde aynı yol söz konusu olup, hakem heyetinden çıkan iade kararları doğrultusunda, mağdur kişilerin alacaklarını talep etmeleri verilmediği noktada hukuksal süreç başlatıp, icra yoluna gitmelerinin yolu açılmıştır.

Kredi borcu yapılandırmaları sonucunda ödenen dosya masrafı ve ek masraflar içinde aynı uygulama söz konusu olup, başvuruda bulunulduğunda takip ve incelenmesi yapılmaktadır. Haksız yere alınan masrafların önüne geçmek, mağdur olan vatandaşların hakkının araması yönünde olumlu bir gelişme olan karar, bir çok vatandaşın ilgilendiği bir konu olarak güncelliğini korumaktadır.

Diğer Haberler