Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Bankalara yaptığınız başvurularda dikkate kredi notu alınır.
23 Temmuz 2015 Perşembe 12:35


Yılın çeşitli dönemlerinde, çeşitli ihtiyaçlar için nakit paraya gereksinim duyduğunuzda ilk aklınıza gelen banka kredisi kullanmaktır. Ancak bankalara yaptığınız kredi başvurularına hemen yanıt alamazsınız. Bunun nedeni bankaların kim olursa olsun kredi başvurularını çeşitli değerlendirmelerden geçirerek onaylayıp onaylamadıklarına karar vermeleridir. İşte bu değerlendirme sürecinin en önemli kıstası kredi notu olmaktadır.

Kredi Notu Nedir?

Bankalar müşterilerinin çektikleri kredileri zamanında ödeyip ödemediklerini, kredi kartlarının ödemelerini düzenli olarak ve vaktinde yapıp yapmadıklarını kayıt altına alırlar. Tüm bu veriler, tüm bankaların kullanımına açık olan Kredi Kayıt Bürosu tarafından muhafaza edilir. Veri tabanı üzerinden bankalar kişilerin kredi ve kredi kartı ödemeleri dikkate alınarak verilmiş olan kredi notu bilgisini görebilmektedir.

Kredi Onayı İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

En düşük kredi notu 0, en yüksek kredi notu ise 1900’dür. Kredi notu ne kadar yüksek olursa, yapılan kredi taleplerine onay çıkması ihtimali de o denli yüksek olmaktadır. Son derece geniş bir aralık söz konusu olduğu için yaptığınız kredi başvurusunun onaylanması sadece belirli bir nota endeksli değildir.

Ancak genel olarak kredi başvurunuza banka tarafından onay verilmesi için kredi notunun 1000 puandan daha yüksek olması gerekir. Elbette 1000 puandan daha düşük kredi notuna sahip olanlar da banka kredisi kullanabilmektedir. Fakat bu kişilerden banka kefil ya da herhangi bir teminat isteyebilir. En kolay kredi onayı için ise kredi notu 1500 puan ve üzerinde olmalıdır. 

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler