Kredi Derecelendirme Şirketi Standart And Poors Uyardı

Dünyanın en büyük kredi derecelendirme şirketi Standard And Poors, Türkiye'nin "negatif" olan görünümünü değiştirmedi ve kredi notunun da "kırılabileceği" uyarısı yaptı.
26 Mayıs 2014 Pazartesi 11:59


Standart And Poors adlı şirket, Türkiye’nin yatırım yapabilecek seviyesinin altındaki BB+ olan kredi notunu değiştirmedi. Dünyanın en ünlü ve büyük kredi derecelendirme şirketi olan Standart And Poors, Türkiye’nin eksi olan görünümünü değiştirmemekte kararlı ve kredi notu konusunda daha da puan kırılabileceği yönünde uyarılarda bulunuyor.

Standart And Poors yaptığı diğer açıklama ile, Türkiye’nin politik şartlarında az öngörülebilir olan bu durumun ortaya çıktığını ve bu durumun, ekonomi açısından dış faktörlere karşı direncinin uzun vadede olumsuz etkileneceğine inandıklarını belirtti.

Yeni Yılda Neler Olacak?

İhracat performansında gözle görülür ufak bir düzelmeye bağlı olarak bir miktar ufalma görülse dahi cari işlemlerin açık konusunda hala büyük sıkıntılar yaşadığını belirten açıklamalar, Türkiye’nin uzaktan görünen imajına karşı değerlendirmelerimiz negatif yönde diyerek bu yaklaşımlarının altını çizmiş oldu.
Standart And Poors, Türkiye’nin kredi notu 2015-2016 yılında yıllık olarak ortalama %2.6 oranında büyüyebileceği öngörüsünde bulunarak bu artışın mali sektör performanslarını düşüreceğini ve kamunun finans dengesinin karışacağını ve bu yüzden kredi notunun tekrar kırılabileceği uyarısında bulundu.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler