Kredi ile Alınan Aracın ve Evin Borcu Bitince İpotek Nasıl Kaldırılır?

Kredi ile alınan taşınmazların üzerindeki ipotekleri kaldırma.
24 Temmuz 2015 Cuma 12:44


Banka kredisi kullanmak için sadece belirli bir kredi puanına sahip olmanız yetmiyor. Aynı zamanda satın almak istediğiniz gayrimenkulün ya da aracın bankaya olan borcunuz bitene dek ipotekli olmasını da göze almanız gerekiyor. Bankalar özellikle konut kredisi vermeden önce uzun bir değerlendirme aşaması uygular. Yüksek tutarlar ve geniş vadelerle anılan konut kredisi kullanmanın bir koşulu da konutun bir anlamda bankanın malı sayılıyor olmasıdır.

Konut Kredisi Ödenince Yapılması Gereken İşlem Nedir?

Kredi borcunuz bitene dek konutu satmanız gibi bir durum söz konusu olamaz. Bunun nedeni konut kredisi kullandığınız banka tarafından konuta ipotek koyulmasıdır. Son kredi taksitinizi ödedikten sonra konutunuzu dilediğiniz gibi satabilmeniz ve kullanabilmeniz için ipoteği kaldırmanız gerekir. İşte bu durumda akıllara kredi ile alınan aracın ve evin borcu bitince ipotek nasıl kaldırılır sorusu gelir.

2011 yılına dek konut üzerindeki ipoteğin kaldırılması bir dizi prosedürün yerine getirilmesi ile mümkün olabilirdi. Öncelikle bankadan “borcu yoktur” anlamına gelen bir belge alınır ve notere gidilirdi. Noterden rehin kaldırma yazısı alınarak ilgili birime müracaat edilirdi. Bu prosedür silsilesi takvimler 2011 yılını gösterdiğinde tarihe karıştı.
Artık kredi borcunuzun tamamı bittiğinde sadece bankanıza resmi bir müracaatta bulunmanız, ipoteğin kaldırılması için yeterli oluyor. Kredi kullandığınız bankaya ipoteğin kaldırılması talebinde bulunmanız gerekir. Banka da tapu üzerindeki ipoteği kaldırır ve bu sayede ipotek kaldırma işlemi tamamlanmış olur.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler