Kredi Kartında Taksit Sınırlaması Teknosa Açıklaması

Kredi kartı taksit sınırlamasında haksızlık olduğuna dair görüşlerini bilidren Teknosa Genel Müdürü Necil Oyman, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.
25 Ocak 2014 Cumartesi 03:28


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun kredi kartı ile yapılan alışverişlerde taksit sınırlaması getirmesi büyük tepkiler aldı. Konuyla ilgili açıklama yapanlardan biri de Teknosa Genel Müdürü Mehmet Necil Oyman oldu. Söz konusu sınırlamayı “haksızlık” olarak nitelendiren Oyman "Bir kanalda 24, hatta 36 aya kadar yapılan kontratlarla cep telefonu satışı gerçekleştirilirken diğer kanalda düşük taksitlerle ürün satılmasının titizlikle değerlendirileceğini düşünüyoruz" dedi.

Teknoloji marketleri yetkilileri, 1 Şubat'tan itibaren uygulanmaya başlaması planlanan taksit sınırlamasının, içeriğinde yeni bir düzenleme yapılmadan mevcut haliyle uygulanması durumunda, cep telefonu pazarında yaşanabilecek daralmaya işaret ederek, bireysel borçlanmanın düşürülmesini amaçlayan uygulamanın GSM operatörlerinin kontratlı satışlarına da bir düzenleme getirmesi gerektiğini düşünüyor. Yönetmelik üzerinde yeni düzenlemelerin yapılacağı beklentisini taşıyan sektör oyuncuları, buna karşın cep telefonu satışlarına yönelik durumun beklediklerinin aksi yönünde ilerlemesi durumunda ise tüketicinin ve kendilerinin hayatını kolaylaştıracak yeni çözümler üzerine yol haritası hazırlıyor.
Teknosa Genel Müdürü Necil Oyman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, telekomünikasyon ürünlerine dair düzenlemelerde her şey netleştikten sonra değerlendirme yapmanın daha doğru olacağını belirterek, taksitlendirmenin elektronik ve beyaz eşyada 9 aya inmesinden etkilenmeyeceklerini söyledi. Gelişmeleri yakından takip ettiklerini anlatan Oyman, şöyle konuştu: "Öncelikle bekleyip görmek lazım. Cep telefonu ve bazı tablet ürünlerin satışında taksit olmayacağı söyleniyor ancak telekomünikasyon kategorisinde olan bu ürünlerin teknoloji kategorisine geçirilmesi de söz konusu olabilir. Yönetmeliğin üzerinde yeni düzenlemeler yapılabilir. Tüketiciler, hayatlarını kolaylaştıran ve vazgeçilmez hale gelen teknolojiler için zaman içinde yeni sisteme uyum sağlayacaklardır. Satışlarda tüketici talebinin tekrardan toparlanacağını öngörüyoruz. Teknosa olarak düzenlemenin son haline göre tüketicilerimizin hayatını kolaylaştıracak modeller üzerine planlamalarımızı yapacağız."

Oyman, mevcut haliyle düzenlemeden etkilenmeyen GSM operatörlerinin kontratlı cihaz satışına yönelik ise, "Yönetmeliğin son şekliyle birlikte, tüm kanallarda dengenin sağlanmasını bekliyoruz. Bir kanalda 24, hatta 36 aya kadar yapılan kontratlarla cep telefonu satışı gerçekleştirilirken diğer kanalda düşük taksitlerle ürün satılmasının titizlikle değerlendirileceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

"Pazardaki Düşüş, Bankaların Cirolarına Da Negatif Etki Eder" 

Gold Teknoloji Marketleri Pazarlama Müdürü Kılınç Orhan Erdemir ise, Türkiye genelinde cep telefonlarının büyük bir kısmının kredi kartı ile satıldığına işaret ederek, olası kısıtlamanın öncelikli olarak teknoloji marketlerini, cep telefonu işindeki küçük esnafı ve internetten satışları olumsuz etkileyeceğini söyledi. Bu alanda bir çözüme ulaşılamazsa, taksitleri kaldırın imasının sektörün büyümesini mutlaka durduracağını belirten Erdemir şu değerlendirmelerde bulundu: " 1 Şubat'tan itibaren hayata geçecek yönetmelikle birlikte tüm Türkiye'de cep telefonu En az 6 aylık taksit olmalı.”
 
 Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Hasan Çavuşculu, 1 Şubat'tan itibaren kredi kartıyla taksitle altın alma döneminin sona erecek olmasını üzüntüyle karşıladıklarını söyledi. Söz konusu yönetmeliğin, sektörü olumsuz etkileyeceğini ve tüketicileri mağdur edeceğini savunan Çavuşculu, kuyumcuların 1 Şubat'tan itibaren taksitle satış yapamayacaklarını belirtti. Bu durumu eleştiren Çavuşculu, "Bu yönetmelik, özellikle bilezik, yüzük, alyans, kolye ve küpe gibi ziynet amaçlı takıları üretenlerle satanları zor durumda bırakacak. Vatandaşımız bu tür katma değerli ürünleri sadece kullanmak için değil, aynı zamanda özel günlerde hediye etmek için alıyorlar. Bu ürünlere en az 6 aylık taksitli satış süresi tanınmalı" diye konuştu. Düzenlemenin hayata geçmesiyle sadece kuyumcu esnafının değil tüketicilerin de sıkıntıya gireceğini savunan Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Hasan Çavuşculu, sektördeki sirkülasyonun duracağını ileri sürdü ve şöyle konuştu: “Satışlarının en iyi ihtimalle yüzde 20 düşeceğini tahmin ediyorum. Bu da pazarda yaklaşık 2,5 milyar liralık bir daralmaya yol açacaktır. Taksitlerin kaldırılmasıyla birlikte pazarda düşüşün, bankaların cirolarına da negatif etki edeceğini söyleyebiliriz. Bu durumda bankalar tüketici kredilerinden ziyade, şu an akaryakıt satışlarında yaptıkları gibi tek çekim kredi kartı tahsilatı sonrasında kart sahibine gönderilecek bir SMS ile belli bir işlem ücreti karşılığı ödemeyi taksitlendirme olanağı sağlayacaktır."

“Senetli Satış Uygulanamaz”

Kamuoyunda konuşulan senetli satış alternatifi konusunda Erdemir, senetli satışın teknoloji marketlerinde uygulanabilir bir teknik olmadığı yorumunu yaptı. Yeni yönetmelikle gelen uygulamanın, teknoloji marketlerindeki son yıllarda giderek artan cep telefonu pazar payının, GSM operatörlerine kaymasını sağlayacağı öngörüsünde bulunan Erdemir, "Cep telefonu satışlarının ekonominin yaran için dizginlenmesi gerekiyordu ancak bu taksiti tamamen kaldırarak ve pazarın GSM operatörlerinin kontratlı satış kanalına kayacağını görmezden gelerek yapılmamalıydı. Amaç bireysel borçlanmayı düşürmek ise kontratlı satışlara da düzenleme getirilmesi şarttır" şeklinde açıklama yaptı.


Diğer Haberler