Kredi Kartı Azami Faizlarinde Değişiklik Yok

1 Ekim 2013 tarihinden itibaren geçerli olan aylık azami akdi ve gecikme faiz oranları değiştirilmedi. Söz konusu oranlar 1 Nisan 2014 tarihinden itibaren üç aylık süre için de geçerli olacak.
21 Mart 2014 Cuma 11:37


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında değişiklik yapılmadığını bildirdi.

TCMB'den kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranları hakkında yapılan basın duyurusuna göre, 14 Eylül 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan, Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Banka Tebliği’nde belirlenen ve 1 Ekim 2013 tarihinden itibaren geçerli olan aylık azami akdi ve gecikme faiz oranları değiştirilmedi. Söz konusu oranlar 1 Nisan 2014 tarihinden itibaren üç aylık süre için de geçerli olacak.
Buna göre, 1 Nisan 2014 – 30 Haziran 2014 tarihleri arasında kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı; Türk lirası için yüzde 2,02, ABD doları için yüzde 1,70 ve Avro için yüzde 1,64, aylık azami gecikme faizi oranı ise Türk lirası için yüzde 2,52, ABD doları için yüzde 2,20 ve Avro için ise yüzde 2,14 olacak.

Bankalarca kredi kartı işlemlerinde 1 Nisan 2014 tarihinden itibaren bu oranların üzerinde bir faiz oranı uygulanması mümkün olmayacak. Bankalar bu oranları geçmemek üzere faiz oranlarını serbestçe belirleyebilecek. 1 Temmuz 2014 tarihinden itibaren gelecek üç aylık dönem için geçerli olacak azami faiz oranları bu tarihten önce yine TCMB tarafından kamuoyuna duyurulacak.

"İhtiyacınızı kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılayın" tavsiyesi
Bu arada duyuruda, bankaların, diğer ülkelerde olduğu gibi kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlediği hatırlatılarak, kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamalarının menfaatlerine olacağı tavsiyesine de yer verildi.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler