Kredi Kartı Kullanamayanlara Uyarı

Bankaların kara listelerine girdiği için kredi kartı kullanımı kısıtlanan kişileri bekleyen bazı sıkıntılar var.
03 Agustos 2015 Pazartesi 10:41


Ülkemizde bankaların kara listesine girdiği için kredi kartı iptal edilen veya alamayan kişilerin sayısı 3.5 milyona ulaştı. Önlem olarak bazı teknoloji alışverişlerinde kullanılan kredi kartlarına getirilen kısıtlamalar olmuştu. Tüm bunlar kişilerin alışveriş yapma yetkilerini kısıtladı ve satış rakamlarında ciddi oranda düşmeler yaşandı. Özellikle cep telefonu alımlarında kredi kartına taksit yapılamaması bu sektörde yapılan satışların gerilemesine neden oldu. Hal böyle olunca mağazalar kredi kartı mağdurlarına yeni bir ödeme kolaylığı sunmaya başladı.

Kredi Kartı Yerine Satış Sözleşmesi Yapılıyor

Yapılan alışverişler karşılığında satış sözleşmeleri düzenlendi ve alışveriş yapan kişilere bu sözleşmeler imzalatıldı. Böylelikle mağazalar kendilerini güvence altına almış oldu, alıcılar da kredi kartı şartı olmadan rahatlıkla alışverişlerine devam edebildiler. Ancak bu durum giderek büyüyen bir sorun haline geldi. Sayfalarca hazırlanan sözleşmeleri okumadan imzalayan alışveriş mağdurları, taksitleri ödeyemediklerinde ya da gecikmeli ödemeye başladıklarında birçok sorun ile karşı karşıya kaldılar.   

Sorunu Yargı Çözüyor

Yaşanan sıkıntılar arttıkça yargı ve yasalar konu ile ilgili bazı açıklıkları ortaya koyuyor. Öncelikle mağazalar tarafından yapılan her sözleşmenin bir örneğinin mutlaka müşteriye verilmesi gerekiyor. Bunun dışında aylık taksitlere bölünen alışverişlerde müşteriye alışveriş tutarında tek bir senet imzalatılıyor. Ancak bu yargı tarafından ret alıyor. Yargı her bir taksit için ayrı bir senet olması gerektiğini belirtiyor. Aksi takdirde düzenlenen senetler yargı tarafından geçersiz sayılıyor.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler